Инфарктът на миокарда е заболяване, при което поради запушване на коронарната артерия внезапно и рязко спира пълното кръвоснабдяване в областта на сърдечния мускул (миокарда), което води до изразен недостиг на кислород (исхемия), хранителни вещества и смърт на миокардни клетки. Всички органи и тъкани започват да изпитват кислороден глад, което води до нарушаване на тяхната функция.
Инфарктът на миокарда често атакува човека сутрин. Това се дължи на промяна в режима на работата на сърцето. По време на нощната почивка, сън, сърцето работи с минимално натоварване, тялото почива. Когато човек се събуди, ако рязко стане от леглото, очаква го опасност. Режимът на работа на сърцето се променя бързо, сърдечният ритъм се учестява, което води до разкъсване на атеросклеротичната плака.
Основната причина за инфаркт е запушване (тромбоза) на една от артериите на сърцето, което възниква при разкъсване на атеросклеротична плака. Сред другите причини е продължителен спазъм на артериите, емболия, прекомерно натоварване на органа, стрес, артериална хипертония, тютюнопушене, дислипидемия, абдоминално затлъстяване, психосоциални фактори (стрес, социална изолация, депресия), захарен диабет.
Вижте какво се случва с човешкото сърце след инфаркт
Съветът на специалистите
Как да се предпазим от инфаркт?
· Следете кръвното си налягане (не повече от 140/90 mmHg).
· Следете нивото на кръвната захар (не повече от 6,1 mmol/l).
· Избягвайте продължително излагане на слънце.
· Избягвайте да ядете нездравословна храна, наблегнете на храни, богати на витамини и минерали. Зеленчуци и плодове се препоръчва да се консумират най-малко 500 g на ден.
· Опитайте се да се движите повече - ходете, плувайте, танцувайте, карайте колело, опитайте се да изкачвате стълби.
· Откажете пушенето, откажете се от алкохола, енергийните напитки, минимизирайте консумацията на кафе.
· Следете теглото си. Ако се увеличи, опитайте да го намалите.
· Не оставяйте хроничните заболявания да се развият: хипертония, атеросклероза, исхемична болест на сърцето, аритмия и др.
· Ако вашите роднини са имали случаи на инфаркт, атеросклероза и други сърдечно-съдови заболявания, трябва да бъдете изключително внимателни - рискът от развитие на инфаркт се увеличава.
Как да познаете, че сте получили сутрешен инсулт
Инсулт
В съвременния свят заболяване като инсулт е по-често срещано от инфаркт на миокарда. Най-вече това заболяване засяга жителите на големите градове, където животът е пълен със стрес и безпокойство, както и не най-благоприятната екологична ситуация.
Инсултът е нарушение на мозъчното кръвообращение, което води до увреждане на мозъчното вещество и разстройство на неговите функции. Има два вида на това заболяване: исхемичен инсулт и хеморагичен инсулт. Исхемичен инсулт възниква, когато кръвоносен съд е блокиран от тромб. Причината за хеморагичен инсулт е разкъсване на съдовата стена и навлизането на кръв в мозъчното вещество.
Как да се предпазим от инсулт?
· Контролирайте кръвното си налягане – то не трябва да надвишава 140/90 mm Hg.
· Откажете пушенето.
· Добавяйте възможно най-малко сол към храната, избягвайте консервирани и преработени храни, които я съдържат в излишък.
· Контролирайте нивата на холестерола в кръвта. Максимално допустимото му ниво е 5 mmol / l.
· Следвайте основните принципи на здравословното хранене: яжте повече зеленчуци и плодове (поне 500 г на ден), откажете се от добавената захар и наситените животински мазнини.
· Не пийте алкохол. Рискът от инсулт е най-висок в първите часове след консумация на алкохол.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.
· Упражнявай се редовно. Ходене на чист въздух по 30 минути на ден.