Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се храним през пролетта?

29 април 2022, 08:40 часа

Пролетта е период на общо отслабване на организма. Една от водещите причини за такива нарушения е възможен стрес, малък брой слънчеви дни през зимата, липса на физическа активност. Правилното и навременно преструктуриране на храненето през пролетта и адекватната физическа активност ще помогнат за бързото възстановяване на доброто здраве. Храненето трябва да бъде организирано по такъв начин, че максимално да насити тялото с протеини, полезни мастни киселини, витамини и микроелементи.

Препоръчително е да увеличите консумацията на пълнозърнести храни, ядки, да добавите трици към всички ястия. Така дефицитът на витамини от група В ще бъде елиминиран. Ежедневната употреба на месо и риба не трябва да се пренебрегва – те съдържат голямо количество незаменими аминокиселини, витамини и микроелементи, както и ензими, които активират храносмилането. Поне два пъти седмично на масата трябва да има мазни риби.

За да повишите общия тонус, можете да въведете богати на магнезий храни (морски дарове, спанак, боб) и минерална вода в диетата си. Основният принцип на готвене през пролетта е минимална термична обработка. Храните, които могат да се консумират сурови, е най-добре да се приемат така, за да може организма ни да усвои от тях максимум витамини.

Диетата трябва да включва:

· Правилната закуска, която е ключът към вашето благополучие през целия ден. Най-добрата закуска е състояща се от протеинови продукти (мляко, яйца, риба, извара) и пълнозърнести зърнени храни;

· Питателен обяд - препоръчително е да го започнете със салата. Богатите на фибри зеленчуци премахват токсините, натрупани през зимата от тялото. Супата е по-добре да се готви постна, защото тялото ви се е преуморило от прием на мазни месни бульони. Препоръчително е да печете или задушавате второто ястие, тъй като меката храна се усвоява по-добре;

·  Лека вечеря - зеленчукови салати, риба, плодове, млечни продукти.

Важно! По това време на годината не бива да започвате радикални диети. Такива диети могат да влошат пролетния стрес и да влошат хроничните ви заболявания. Храната трябва да бъде разнообразна, а за корекция на теглото през този период е по-добре просто да премахнете от диетата „празните калории“, съдържащи се в брашното, нишестето, захарта, чипса и животинските мазнини, и да добавите малко повече физическа активност към ежедневието си.

Кафето през пролетта може да се замени с чай, приготвен от шипка, съдържащ достатъчно витамин С. Шипките не само поддържат имунитета, но имат положителен ефект при синдрома на хроничната умора. Запарката от шипка е полезна и за храносмилането. За да не унищожите свойствата на шипката, не я варете, по-добре я смелете и запарете за една нощ в термос - 1 - 2 с.л. супени лъжици в чаша вряла вода.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес