Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да останем активни и здрави след 50-годишна възраст

02 февруари 2022, 14:30 часа

Защо това е специална възраст?

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

50+ за една жена не са просто цифри в паспорта. Този период от живота е свързан с приключване на репродуктивната функция. Менопаузата е напълно естествен процес, който започва на 45-50 години. За някои това се проявява ярко, за някои не ги притеснява особено, но всички жени отбелязват определени промени във вътрешния и външния вид - дори тези, които са щастливи, изглеждат страхотно и водят активен начин на живот.

Преди настъпването на менопаузата естрогените предпазват женското тяло от много неприятности. Например, ние сме по-малко склонни от мъжете да страдаме от сърдечно-съдови заболявания, но след 50-55 години започваме да „настигаме“ по-силния пол в това. Рискът от метаболитните нарушения се увеличава - и развитието на захарен диабет тип II, патологии на опорно-двигателния апарат - по-специално, костната плътност намалява, заболяванията на пикочно-половата система са по-склонни да ни притесняват. Всичко това е следствие от дефицит на полови хормони.

Първите признаци на намаляване на производството на естроген са нарушения на менструалния цикъл, суха кожа и лигавици, проблеми с налягането, които не е имало преди, поява на папиломи по кожата и т.н. В менопаузата много жени започват и активен растеж на косми на атипични места - неприятно, но е съвсем нормално на фона на намаляване на производството на женски полови хормони.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Трябва да внимавате с кожните изменения.

С възрастта се появяват все повече различни неоплазми - разбира се, повечето от тях са доброкачествени (кератоми, хемангиоми, фиброми и др.), но контролът върху състоянието на кожата е много важен, тъй като сред доста невинни явления от гледна точка от прогнозата, може да има и такива, които са опасни и трябва да бъдат премахнати. Като такава доста често срещана формация в зряла възраст е базалиома - тумор, който бавно расте върху кожата на лицето, шията или под косата, дълго време не причинява неудобства, с изключение на козметични, но все пак трябва да бъде премахнат.

5 неща, които трябва да избягвате

Стрес

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Ясно е, че при сегашния ритъм на живот, е трудно да си представим как можете да се справите без стрес. И все пак се опитайте да го избягвате, особено силните продължителни стресови натоварвания. Женското тяло е много чувствително към тях и преди всичко към нервната, хормоналната и имунната система. Неприятните симптоми, характерни по време на менопаузата, под влияние на стрес, могат да се засилят.

Нощни смени и липса на сън

Доказано е, че работа на нощна смяна или по гъвкав график значително и значително увеличава риска от развитие на рак при жените, който нараства след 50 години – по-специално рискът от рак на гърдата се увеличава значително. Освен това има връзка между липсата на адекватен сън и риска от диабет.

Пушенето

За женското тяло пушенето е особено разрушително, следователно, колкото по-скоро се откажете от този лош навик, толкова по-добре.

Склонност към преяждане

При менопаузата метаболизмът се забавя. Преяждането, пристрастието към мазни и висококалорични храни е много вероятно да доведат до наддаване на тегло, от което е много по-трудно да се отървете. Затова има препоръка след 45-50 години да се намали дневната дажба с около една четвърт.

Хиподинамия

Забавянето на метаболитните процеси в организма след 50 години и свързаният с него риск от затлъстяване изисква промяна. Като се има предвид, че сега е по-трудно да свалите натрупаните килограми, по-добре е да намерите време за редовна физическа активност.

Какво се случва с мозъка?

Представете си нищо особено! Последните проучвания показват, че противно на общоприетото схващане, че когнитивните способности намаляват с възрастта, в действителност това не се случва – поне ако човек води здравословен начин на живот с адекватна физическа и интелектуална активност. Невроните изобщо не умират, връзките между тях не изчезват, деменцията не е задължителен спътник на възрастта!

Така че живейте пълноценно, без да се съобразявате с цифрата в паспорта си, отвъд прага на 50-ата годишнина - прекрасен период от живота, в който има място за всички радости от младостта и удоволствията, които зрелостта носи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес