Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да намалим стискането на зъбите нощем

19 октомври 2021, 08:15 часа

Стискането и скърцането със зъби по време на нощта може да навреди сериозно на устната кухина. Състоянието, при което неволно стискате неволно зъбите си, се нарича бруксизъм. То варира от лека до тежка степен. Степента се определя от времето на проява на симптомите и това дали сте взели мерки навреме.

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Ако не реагирате навреме, бруксизмът може да доведе до счупването на зъб и увреди на ставите на челюстта. Те могат да се възпалят и това да предизвика сериозни затруднения, когато се храните или говорите.

Какво предизвиква заболяването?

Точната причина не е изяснена. Смята се, че това може да се дължи на прекаления стрес, както и възбудимостта на нервната система. Стискането на челюстта се проявява най-често през нощта, когато нямате волеви контрол над мускулите си. Това става причина за пренапрежение в ставите и оттам разрушаването на зъбите.

Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци

Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола

Друга причина може да се окаже и неправилната захапка. При нея има несъответствие при горната и долната челюст. Това от своя страна води до по-бързото изхабяване. Дъвченето на твърди предмети или храни през деня също влошава състоянието. През нощта мозъкът не може да даде команда за спиране на това действие и то продължава.

Какви са симптомите на бруксизъм?

Сред тях да болка в мускулите, врата или шията. Лющенето на емайла или счупването на зъб със сплескана форма може също да бъде индикация за това. Ако имате коронка и тя се износи, помислете дали не стискате прекалено силно. Главоболието и повишената чувствителност на зъбите при хранене или пиене на напитки, също се смята за сигурна сигнализация.

Какво можете да направите?

Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет

Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка

Първото нещо, което трябва да направите, е да посетите лекар. Денталните специалисти са добре запознати със състоянието и ще ви кажат какво да направите. В повечето случаи се налага изработка на гумена, силиконова или пластмасова шина. Тя се носи нощно време и има за цел да олекоти натиска, който се предизвиква от стискането на зъбите. След това ще получите съвети какво да направите занапред, за да облекчите симптомите и да намалите риска от разрушение.

Намалете стреса

Това е една от основните причини хората да стискат зъбите си през нощта. Опитайте се да ограничите ежедневните нива на стрес. Това ще подобри съня ви и той ще стане по-спокоен. Друг начин е да се занимавате със спорт или да се разхождате на открито. Прекарвайте време с хора, които ви карат да се чувствате добре и ограничете токсичните контакти.

Дъвчене на твърди предмети

Твърдите предмети имат пагубното влияние върху зъбите. Избягвайте ядки, дъвки, жилаво месо и други, които причиняват усилия, за да се сдъвчат. Яжте повече плодове и меки храни, които ще облекчат напрежението.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес