Бобът е храна, която често присъства на нашата трапеза особено през зимата. Той е лесно смилаем протеин и е отлична алтернатива на месото за вегетарианци, както и за хора, които постят. Червеният боб съдържа до 25% протеин, който по своята хранителна стойност не отстъпва на протеина на месото. В допълнение, протеинът от боб се усвоява от 70 - 80%. Но как консумацията му влияе върху нивата на пикочната киселина. Отговор на този въпрос дава руският диетолог д-р Александър Войнов.
Влияние на боба върху пикочната киселина
“Хората, страдащи от подагра или предразположени към това заболяване, трябва да ограничат боба. Съдържа вещества, наречени пурини. Когато се разграждат, се отделя пикочна киселина и бъбреците на някои хора не могат да я отстранят. Повишените нива на пикочната киселина могат да доведат до подагра. Възрастните хора, децата и хората със стомашно-чревни заболявания също трябва да ядат боб с повишено внимание. Храносмилателните проблеми могат да доведат до подуване на корема и газове след консумация на боб. Този продукт се усвоява дълго време, затова не се препоръчва да ядете боб малко преди сън, за да не предизвикате усещане за тежест в стомаха”, съветва Александър Войнов.
Знаете ли как се готви жълт фасул?
Също така фасулът не трябва да се яде суров, тъй като това може да причини отравяне. Суровите зърна съдържат фазин и фазеолунатит – токсични вещества, които лесно се неутрализират при накисване на зърната във вода или каквато и да е термична обработка.
Ползи от боба
Бобът е храна с излючително полезни свойства, които не трябва да се пренебрегват.
Помага за отслабване. Фасулът съдържа вещества, които потискат апетита, а също така предотвратяват усвояването на бързи въглехидрати, като по този начин намаляват броя на калориите, постъпващи в тялото.
Какви особености има приготвянето на боб в гювеч
Фасулът е изключително важна част от диетата на спортисти, вегетарианци и хора, които постят. Тялото се нуждае от протеини, тъй като те са строителен материал за собствените си протеини. Когато месото е изключено от диетата, количеството на приема на протеини се намалява, което може да се коригира с помощта на растителни храни, богати на протеини. Порция боб от около 200 грама е около 30% от дневната нужда от протеин, който е дори по-лесно усвоим от протеините на месото и рибата и успешно ги замества.
Фасулът се счита за диетичен продукт. Може да попречи на усвояването на бързите въглехидрати, като по този начин блокира усвояването на излишните калории. Голямото количество фибри ви позволява да поддържате усещането за ситост по-дълго, а различни микроелементи спомагат за ускоряване на метаболизма. Това ви помага да отслабнете по-ефективно. Всяка монодиета обаче е вредна за организма, тъй като не се доставят други необходими вещества и витамини. Затова се препоръчва да се редуват бобът в диетата с други ястия: зърнени храни, месо, млечни продукти, зеленчуци и плодове, така че диетата да е разнообразна.
Къде да засадите боб, за да получите добра реколта?
Ползи за сърцето и кръвоносните съдове. Аргининът, който се съдържа във фасула, участва в метаболизма на азота, произвеждайки инсулиноподобен ефект, който помага за понижаване на нивата на кръвната захар и намалява риска от развитие на диабет. Фолиевата киселина може да намали нивата на хомоцистеин, чиито високи нива са един от факторите, причиняващи сърдечни и съдови заболявания. Високата концентрация на магнезий в боба влияе върху кръвообращението.
Ползи за червата.Фасулът съдържа голямо количество фибри. Растителните фибри имат благоприятен ефект върху храносмилателната система, като помагат за прочистване на червата и премахване на отпадъци и токсини. Една чаша боб задоволява дневната нужда на организма от фибри.
Подправките, които задължително да добавим на боба за Бъдни вечер
Ползи за имунитета. Съдържащата се във фасула сяра има положителен ефект върху имунната система и повишава устойчивостта на организма към инфекции. Антиоксидантните свойства ускоряват елиминирането на токсините и подобряват здравето на имунната система.
Високо съдържание на витамини и микроелементи. Фасулът съдържа много основни хранителни вещества за тялото. Червеният боб е рекордьор по съдържание на алуминий, бор, калий, калций, магнезий и мед. Освен това съдържа много сяра, фосфор и желязо. Витамините от група В, както и С, Е, К и есенциалните аминокиселини са необходими за нормалното функциониране на организма.
Как да варим боб без накисване?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!