Анемията е състояние, при което има недостиг на червени кръвни клетки в тялото. Ниският хемоглобин може да е последица от различни фактори, като най-често срещаната причина е дефицитът на желязо. Този елемент е изключително важен, защото е необходим за транспорта на кислород в тялото.
Още: Надтренирай сармите! Как да останеш във форма през празниците?
Още: Това е храна №1, която намалява вредния ефект на алкохола
За преодоляване на анемията е препоръчително да се направят някои промени в диетата, с които да се увеличи приемът желязо. Ето кои са храните, които може да използвате, за да повишите нивата на хемоглобина в тялото:
1. Месо
Червено месо
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Всички видове месо съдържат желязо, но най-добрите източници на елемента са червени меса като телешко и агнешко. Пилешкото и пуешкото филе предлагат по-малка доза от елемента. Може да съчетаете с тъмнозелени зеленчуци, които са много добър растителен източник на желязо.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Месото от органи
Тези храни също съдържат високи количества от необходимия елемент и включват части като дроб, сърце и телешки език.
Морски дарове
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Риби и морски деликатеси като скариди и миди са добър източник на желязо. Те са богати на хранителни вещества и повишават нивата на полезния за сърцето HDL холестерол. Може да включите в менюто си продукти като сардини, риба тон, сьомга и други.
Калцият се свързва с желязото и така възпрепятства пълноценното му усвояване от организма. Избягвайте да комбинирате храните, богати на желязо, с млечни продукти, броколи и тофу.
2. Зеленолистни зеленчуци
Тъмнозелените зеленчуци са отличен растителен източник на желязо. Добавяйте към салатата и ястията продукти като спанак, различни видове зеле, рукола, листа от глухарче, лапад и други.
Витамин С помага за абсорбирането на желязо, затова може да комбинирате с плодове и зеленчуци като лимон, портокал, червена чушка и ягода.
3. Бобови култури
Те са особено ценен източник на желязо за вегетарианци и хора, които консумират по-малко месо. Бобовите култури осигуряват протеини и важни минерали. Разнообразете менюто си с леща, грах, боб, нахут и соя.
4. Ядки и семена
Много видове ядки и семена съдържат желязо, като някои от добрите източници на елемента са тиквени семки, кашу, шамфъстък, конопено семе, кедрови ядки и слънчоглед.
Бадемите също са източник на желязо, но калцият в състава им пречи на пълноценното му усвояване.
5. Какао и черен шоколад
Какаото не само е заредено с ценни антиоксиданти, но и съдържа добро количество желязо. Черният шоколад е добър за сърцето, като съдейства за подобряване на нивата на хемоглобина и холестерола.