Британски учени са анализирали връзката на някои храни с риска от сърдечно-съдови заболявания и ранна смърт, предаде БГНЕС. Списъкът на смъртоносните храни включва шоколад и други сладки храни, масло и бял хляб, както и сладки напитки и конфитюри. Резултатите от изследването са публикувани в списанието „BMC Medicine“.
За да проучат ефекта от диетата върху риска от сърдечно-съдови заболявания и смъртност, учени от Оксфордския университет, заедно с колеги от Австралия и Китай, анализират данни от британската UK Biobank. Дългосрочно проучване, което изследва приноса на генетичната предразположеност и взаимодействието с околната среда, включително храненето, на развитието на някои заболявания.
За анализа са избрани общо 116 806 възрастни британски лица на възраст от 37 до 73 години, които за първи път са участвали в проучването в периода от 2006 до 2010 г. и за които има данни за регистрация на хоспитализации и смъртни случаи съответно до 2017 и 2020 г.
Авторите свързват честотата на заболяванията и смъртта с диетата на участниците и идентифицират два често срещани хранителни навика, които увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания и преждевременна смъртност. Един от тях се характеризира с голямо количество шоколад и други сладкарски изделия, масло и бял хляб с малък дял пресни плодове и зеленчуци. Втората се характеризира с високо съдържание на сладки безалкохолни напитки, плодови сокове и конфитюри, шоколад, бонбони, захар, масло и сирене.
Сред привържениците на първата диета има предимно мъже на възраст под 60 години, които също пушат, не спортуват и често са с наднормено тегло или хипертония. Техният риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания е по-висок от този при хора над 60 години, които не са били с наднормено тегло или затлъстяване и които са яли по-здравословни храни.
Вторият стил на хранене се следваше предимно от жените. Въпреки факта, че повечето от тях не пушат и са физически активни, много от тях съобщават за висок холестерол, наднормено тегло, диабет и хипертония.
"Сърдечно-съдовите заболявания са една от водещите причини за смърт и инвалидност във Великобритания и основната причина за това е лошата диета", каза ръководителят на проучването Кармен Пиернас от първичната здравна грижа в съобщение за „Springer Nature“ на Оксфордският университет. Повечето препоръки за хранене се основават на хранителните вещества в храните, а не на самите храни и това може да обърка. Нашите резултати помагат да се идентифицират конкретни храни и напитки, които могат да увеличат риска от сърдечно-съдови заболявания и смъртност".
Авторите се надяват, че техните открития ще помогнат за разработването на препоръки за хранене, които ще помогнат на хората да се хранят по-здравословно и ще намалят риска от сърдечни заболявания.
Учените също така отбелязват, че наблюдателният характер на тяхното проучване не позволява да се правят изводи за причинно-следствена връзка между диетата, сърдечно-съдовите заболявания и смъртността.