Ако сме преживели хипертонична криза, не е учудващо да имаме фобия от високо кръвно налягане. Ситуацията е още по-сложна при получилите инсулт в резултат на хипертонията. Много от тези пациенти се страхуват до такава степен да не преживеят втори, който да отнеме мобилността или животът им, че развиват фобия от високото кръвно налягане и измерват стойностите на своето по десетки пъти на ден. Ако прекарваме немалка част от деня си с апарат за кръвно на ръката си, ясно е, че имаме фобия от високо кръвно. Как обаче да се справим с нея така, че хем да контролираме кръвното си налягане, хем да съхраним здравето си, без да изпадаме в крайности и без да развиваме фобия? Отговори предлага Thrive Family Medicine.
Какво е фобия и има ли тя физически симптоми?
Фобията е силен страх, който е нерационален, патологичен, натрапчив. Съществуват множество различни фобии, най-странните от които са фобия от кукли, метли и носове. Ако имаме фобия от високо кръвно налягане, тя е оправдана донякъде, ако сме прекарали хипертонична криза или имаме усложнения, причинени от хипертония, но не е оправдана, ако кръвното ни налягане е нормално или дори ниско и хипертонията не ни е позната. В този случай самата фобия е по-вредна за здравето и спокойствието ни, отколкото кръвното ни налягане, дори да има риск да е инцидентно високо. Фобията разрушава живота ни, отнема щастието и спокойствието ни, причинява стрес и води до живот в страх. Тя има и физически симптоми, които са изключително стресиращи и неприятни – изпотяване, затруднено дишане, треперете, прилошаване, сърцебиене, топли или студени вълни и други.
Имаме фобия от високо кръвно – как да се справим?
Възможно е, когато говорим за фобия от високо кръвно, тя да не се отнася за страх, че може да вдигнем кръвното налягане, а да се проявява като повишаване на кръвното налягане при посещение при лекар. Подобен страх от медицински специалисти и лекарски кабинети е известен като хипертония на бялото палто и се характеризира с рязко покачване на кръвното налягане при среща с лекаря. Състоянието е неприятно и не е съвсем безопасно, тъй като резкият скок на кръвното налягане може да увреди здравето ви, а освен това лекарят няма да съумее да оцени адекватно състоянието ви, тъй като по време на прегледа ще бъдете с фалшиво високо кръвно налягане. Възможно е той да ви предпише хапчета за хипертония, считайки, че страдате от нея, които да доведат до много ниско кръвно налягане, тъй като вие не сте хипертоници, а просто хора, които вдигат кръвно налягане само в лекарските кабинети. За да се справите със ситуацията, препоръчва се да контролирате и измервате налягането си извън лекарски кабинети и да споделите с лекаря си, ако то е винаги нормално с изключение на моментите, в които го мерят в медицинско заведение. Това ще помогне за определяне на терапията ви и за решение на проблема.
Имаме фобия от високо кръвно по цял ден? Ето какво може да помогне:
- Вдишайте през носа за 4 секунди, задръжте дъха си за 7 секунди, издишайте през устата за 8 секунди. Повторете няколко пъти. Този метод на дишане ще помогне умът ви да е фокусиран не върху мисълта „ами ако вдигна кръвно налягане“ и ще съдейства за отпускането ви и справянето със стреса.
- Движете се активно и спортувайте поне 4 пъти в седмицата. Двигателната култура, тренировките, упражненията ще успокоят ума, духа и тялото ви и ще ви помогнат да сте по-устойчиви на стрес. Ако спортът е групов, той ще кали и волята, и характера ви, ще ви позволи да общувате активно и така ще ви помогне да се справите с фобията, като не мислите за нея.
- Живейте здравословно и се хранете здравословно. Когато знаете, че менюто ви е полезно за здравето и не води до повишаване на кръвното налягане, както и че нямате вредни навици, които да доведат до хипертонична криза, ще сте спокойни, че сте минимизирали риска и ще задушите фобията от високо кръвно налягане в зародиш.
- Пийте достатъчно течности. Водата има не само има успокояващ ефект върху нервната система, но и изхвърля натрия, който води до високо кръвно налягане.
- Хапвайте храни, богати на калий, като бананите. Те помагат за поддържане на сърдечно-съдовата система в изрядност, справяне със стреса и нормализиране на кръвното налягане.
Статията има само информативен характер и не замества консултация с лекар.