Според медицински експерти, улцерозният колит е резултат от генетиката, околната среда и вероятно свръхактивен имунен отговор в стомашно-чревния тракт. Въпреки че все още няма лек за улцерозен колит, правилният хранителен режим може да помогне за облекчаване на симптоми като кървава диария, спазми, болки в корема, умора и треска.
Още:
Кардиолог: Винаги ли боли главата при високо кръвно?
Още:
Захарта вдига или сваля кръвното налягане
Специализирани издания изброяват някои от най-добрите храни за облекчаване на този здравословен проблем, базирани на препоръките на най-добрите световни експерти по хранене.
Още: Свободните захари повишават риска от сърдечно-съдови заболявания
Подходящи храни при улцерозен колит
За повече енергия се нуждаете от повече въглехидрати, така че опитайте овес, който може да помогне за предотвратяване на симптомите на това заболяване.
Бананите, пъпешите, боровинките, ягодите, портокалите и гроздето осигуряват витамини и антиоксиданти. За разлика от плодовете с повече фруктоза, тези видове плодове не ви карат да се чувствате подути и не водят до газове.
Яденето на цветни зеленчуци ще ви помогне да си набавите различни витамини и минерали.
Докато се опитвате да избягвате наситените мазнини, протеинът в пилешките гърди е много ценен елемент за вашето тяло.
Тофу и яйцата са други хранителни възможности за получаване на адекватен протеин.
Няколко проучвания, в които участниците са консумирали сьомга, отбелязват, че възпалението е намалено при хора с леки случаи на улцерозен колит.
Маслините и зехтинът съдържат вещества, наречени биофеноли, които са богат източник на антиоксиданти и действат като противовъзпалителни средства.
Куркуминът е друго противовъзпалително средство, което се използва за всякакви заболявания, включително улцерозен колит. Можете лесно да го добавите към варени зеленчуци, пържени яйца, чайове и много други. Още: Не са нужни строги диети, за да контролирате високото кръвно: Ето какво установиха учените
Проучване от 2006 г. установи, че активната култура на киселото мляко, може да помогне за възстановяване на баланса на микробиома в червата. Това позволява на добрите чревни бактерии да работят, без да ви дават нежелани странични ефекти.
Можете да опитате пробиотични храни като праз, корени от глухарче и лук. Тези храни подхранват добрите бактерии в червата, поддържайки баланса на чревния микробиом.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте с лекар.
Още:
Как да разпознаете кога настинката преминава в бронхит и да избегнете сериозните усложнения
Още:
Червени бенки по тялото: Кога сигнализират за сериозен здравословен проблем
Последвайте ни в
Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.