Хистероскопията е минимално инвазивна процедура, използвана за преглед на вътрешността на маточната кухина. Обикновено се използва в гинекологията за диагностициране и лечение на вътрематочни промени. Процедурата се извършва с помощта на хистероскоп. Това е тънка тръба с камера и светлина в края, която се вкарва през вагината и шийката на матката в маточната кухина. Изображението от камерата се показва увеличено на монитора. Благодарение на хистероскопията лекарят може да визуализира вътрешността на цервикалния канал, маточната кухина, отворите на фалопиевите тръби и всякакви аномалии.
Това е безопасна процедура с нисък риск от усложнения, използвана наред с други за диагностика и лечение при необичайно кървене, фиброиди, сраствания или полипи.
Видове хистероскопия:
Още: Зъболекар разкрива: 15 начина да имате невероятно свеж дъх
Още: Борите се с подуване или махмурлук? Диетолози разкриват топ храните, които ще ви спасят
1. Диагностична – използва се за директна визуализация на вътрешността на матката за диагностични цели
2. Хирургична (процедурна) – използва се за отстраняване на промени, напр. полипи, изрязване на малки сраствания, отстраняване на чужди тела.
Каква е разликата между хистероскопия и кюретаж?
Още: Този подценяван зеленчук подобрява здравето на сърцето и понижава холестерола
Още: Най-честите симптоми на миома на матката
Както кюретажът, така и хирургическата хистероскопия позволяват отстраняване на тъкан от матката. Кюретажът позволява събирането на по-голямо количество ендометриален тъканен материал.
Въпреки това, чувствителността на хистероскопската ендометриална биопсия при откриване на фокални маточни лезии е по-висока, поради което трябва да се извърши хистероскопска ендометриална биопсия вместо диагностичен кюретаж на маточната кухина. При обширни изменения освен хистероскопия може да се направи и кюретаж на матката.
Показания за хистероскопия
- Ненормално генитално кървене (най-честата причина за извършване на хистероскопия)
Още: Руски гинеколог с камера в кабинета, пази се от терористи (ВИДЕО)
Още: 4 процедури, от които самият гинеколог се страхува
- постменопаузално кървене
- проверка на аномалии при образни тестове (ултразвук)
- подозрения за образувания и аномалии в маточната лигавица – полипи, ендометриална хиперплазия и рак, фиброиди
- малформация на матката (напр. преграда на матката)
Още: Важни профилактични прегледи, на които всяка жена трябва да обърне внимание
- подозрение за вътрематочни сраствания
- подозрение за остатъци след раждане или спонтанен аборт
- ендометриална аблация/резекция
- безплодие
Абсолютни противопоказания за хистероскопия:
- жизнеспособна, правилно развиваща се и правилно разположена бременност
- активна генитална инфекция,
- рак на маточната шийка
Относителните противопоказания включват ситуации, при които видимостта по време на процедурата може да бъде ограничена, напр. обилно маточно кървене, тежки системни заболявания.
Как да се подготвим за хистероскопия?
По време на процедурата лекарят ще разговаря с вас, ще извърши гинекологичен преглед и ще оцени матката с ултразвуково сканиране.
Преди теста се консултирайте с Вашия лекар относно лекарствата, които приемате, особено антидиабетни и антикоагуланти, тъй като може да се наложи да ги спрете или смените. Ако сте в постменопауза, можете да си направите хистероскопия по всяко време. Преди менопаузата най-доброто време за извършване на процедурата са първите няколко дни след края на менструалното кървене. В тази фаза лигавицата на маточната кухина е най-тънка и структурите могат да се визуализират по-лесно. Понякога, преди хирургична хистероскопия, лекарят може да препоръча използването на хормонални лекарства, които намаляват дебелината на лигавицата.
Хистероскопията, извършена в амбулаторни условия, не изисква специална подготовка. Престоят в болницата продължава около 1-3 дни. Вземете със себе си всички лекарства, които приемате. Преди процедурата обикновено се вземат кръвни изследвания и се изключва бременност.
Как се извършва хистероскопията?
Процедурата може да се извърши в операционна зала или на гинекологичен стол. Хистероскопията, в зависимост от вида на планираната процедура, обикновено продължава 5-30 минути.
Видът на анестезията се избира, като се вземат предвид условията и вида на процедурата. Процедурните хистероскопии най-често се извършват под кратка обща анестезия, така че спите през цялата процедура. Диагностичните хистероскопии могат да се извършват амбулаторно, без анестезия, като се използват успокоителни и мускулни релаксанти.
Преди да започне процедурата, опериращият лекар използва дезинфектант върху вулвата, вагината и шийката на матката. След това се поставя спекулум във влагалището, за да визуализира шийката на матката.
След поставяне на хистероскопа вътрешността на матката се напълва с изотоничен физиологичен разтвор. Изображението от камерата се вижда на монитора в увеличен вид. В случай на процедурна хистероскопия, лезиите се отстраняват с помощта на специални инструменти и евентуално се изпращат за хистопатологично изследване.