Хиперхолестеролемията е състояние, характеризиращо се с повишени нива на холестерол в кръвта. Въпреки че не е самосиндикална болест, то може да ни предразположи към развитие на сериозни заболявания, които са изключително опасни за нашето здраве и дори живот. Какви са симптомите на хиперхолестеролемията и какво е нейното лечение?
Хиперхолестеролемия - какво е това?
Сърдечно-съдовите заболявания са най-честата причина за смърт и хоспитализация в Европа. Според последния доклад на Централната статистическа служба болестите на кръвоносната система са отговорни за общо над 64% от всички смъртни случаи. Те са основната причина за смъртта на жените и мъжете над 50 години.
Още: Опасно ли е студеното време за сърцето и как влияе на кръвното налягане
Хиперхолестеролемията е пряко свързана със сърдечно-съдовите заболявания, тъй като е важен рисков фактор за такива заболявания. Хиперхолестеролемията е състояние, характеризиращо се с повишено ниво на общия холестерол в кръвта, особено LDL фракцията, обикновено наричана "лош" холестерол.
Излишният холестерол в хода на хиперхолестеролемията се отлага в стените на кръвоносните съдове, което води до образуването на атеросклеротични плаки, които могат да допринесат за инфаркт, инсулт, коронарна артериална болест и други заболявания на сърдечно-съдовата система.
Какви са причините за хиперхолестеролемия?
Още: Кардиолог предупреждава: Това е „синдромът на коледното сърце“
Хиперхолестеролемията може да има различни причини в зависимост от вида си. Разделя се на:
1. Първична хиперхолестеролемия
Резултат е главно на генетична предразположеност. Може да е генен дефект и тогава се нарича фамилна хиперхолестеролемия, която се наследява от поколение на поколение. Вторият тип първична хиперхолестеролемия е полигенна хиперхолестеролемия, която се получава от взаимодействието между гените и факторите на околната среда, главно неправилна диета.
2. Вторична хиперхолестеролемия
Още: Какво да правим, ако хемоглобинът е повишен
Развива се в резултат на прием на определени лекарства, нездравословен начин на живот или съпътстващи заболявания като хипотиреоидизъм, нефротичен синдром, чернодробно заболяване, диабет, затлъстяване и др.
Въпреки това, основната причина за повечето хиперхолестеролемия е неправилната диета, която допринася за поддържане на високи нива на LDL холестерол в кръвта.
Хиперхолестеролемия - симптоми
В повечето случаи хиперхолестеролемията е безсимптомна и анормалните нива на холестерол в кръвта се откриват само по време на рутинни тестове. Симптомите започват да се появяват, когато дългосрочно повишените нива на LDL холестерол започнат да водят до сериозни усложнения.
Още: 5 навика, които могат драстично да подобрят здравето на мозъка ви
Симптомите на напреднала хиперхолестеролемия включват:
- болка в гърдите
- слабост
- световъртеж
Още: Изследване: Мозъкът на самотните хора работи по различен начин
- възпаление и болка в сухожилията
- болка в прасеца при ходене
Въпреки това, ранните симптоми могат да се появят в хода на фамилната хиперхолестеролемия. След това т.нар ксантоми, т.е. жълтеникави, оранжеви или кафяви бучки, появяващи се около клепачите, особено в ъглите на очите. Те не причиняват болка, но показват прекомерно отлагане на холестерол в тъканите.
Лечение на хиперхолестеролемия
Основната цел на лечението на хиперхолестеролемията е да се намали нивото на "лошия" холестерол в кръвта. Методът на лечение винаги се избира индивидуално за пациента, неговото здравословно състояние, придружаващите заболявания и тежестта на хиперхолестеролемията.
Ако рискът от сърдечно-съдови инциденти при даден пациент е висок, тогава се въвежда фармакологично лечение. При лечението на хиперхолестеролемия се използват: статини, фибрат и езетимиб.
Хиперхолестеролемия и диета
При лечението на хиперхолестеролемията, независимо от нейната тежест, огромна роля играят също здравословното и балансирано хранене и умерената физическа активност. Препоръките за хиперхолестеролемия включват:
- елиминиране на наситени мастни киселини и трансмазнини от диетата, които се намират в силно преработени храни, сладкиши, бързо хранене, колбаси, карантия и мазни млечни продукти
- ограничаване на червеното месо от диетата и замяната му с постни източници на протеини, напр. птиче месо, риба и др.
- въвеждане на ненаситени мастни киселини в диетата, напр. растителни масла, ядки, авокадо
- увеличаване на приема на фибри - обогатяване на диетата със зеленчуци, плодове и пълнозърнести продукти
- обогатяване на диетата с растителни стероли, като зехтин и растителни продукти
- ограничаване на солта и захарта
- премахване на пърженето от ежеднението в полза на задушаване, печене и варене
В случай на хиперхолестеролемия също се препоръчва поне 150 минути седмично умерена физическа активност, като ходене, плуване, колоездене.