Краставицата съдържа 97% вода. Мнозина си спомнят хумореската на Мирча Кришан за студента, научил само този факт, който непрестанно повтаря на всеки поставен по време на изпит въпрос. Действително зеленчукът съдържа 95-97% вода, заради което е предпочитана освежаваща храна в горещите летни месеци. Много са важни обаче правилният избор и съхранението, така че да се запази свежестта му и действителните ползи за организма.
Краставиците са естествен мощен абсорбент, който активно премахва токсините от човешкото тяло. Стимулират апетита и образуването на солна киселина в стомаха. В тях има много калий и фибри, които влияят добре върху функционирането на бъбреците най-вече с отличното си диуретично действие. Някои ензими в краставиците помагат за по-доброто усвояване на протеините и витамините от група В. Това е и една от най-диетичните храни - в 100 грама се съдържат едва 12 калории.
Краставиците са известни и с козметичния си ефект върху човешката кожа заради стягащите си свойства и изчистването на порите. Заради това и често се използват за намаляване на сутрешното подпухване на очите, а също и за успокояване при слънчево изгаряне.
Не е достатъчно краставицата просто да бъде зелена и твърда, посочват агрономите.
Първото нещо при избора на този зеленчук не е толкова правилната и права форма, а да се обърне внимание на цвета - той трябва да бъде еднороден, тъмнозелен, а понякога, в зависимост от сорта, дори изумрудено зелен. Не трябва да има жълти петна, а повърхността не трябва да лъщи.
Лекар каза какво се случва с кръвната захар, ако ядете кисело мляко всеки ден
Освен това трябва да се избират само зеленчуци, които нямат натъртвания, пукнатини, драскотини или други дефекти. Качествените краставици са еластични, а най-добри са средните по размер.
Обърнете внимание и на дръжките – те също трябва да са свежи и без дефекти. Даже по-големите дръжки позволяват по-голяма издръжливост на откъснатите зеленчуци.
Краставиците може да издържат на прохладно място много по-дълго време, отколкото в хладилника. Например в прохладен килер или изба може да се съхраняват 2-3 седмици, докато в хладилник - не повече от 7 дни.
Тъй като съдържат голямо количество вода, те самите може да отделят вода по време на съхранение. Ето защо е важно да не бъдат поставяни в плътно затворена найлонова торба. Ако краставиците не „дишат“, те бързо се развалят. Освен това в хладилник те не трябва да бъдат държани в близост до други плодове и зеленчуци.
Добре е всеки зеленчук да бъде увит в индивидуална хартиена кърпа и след това поставен в контейнер. Ако съхранявате краставиците си в хладилник, препоръчително е да са далеч от вентилатора или от фризера.
Някои дават и по-специфични съвети за запазване на краставиците по-дълго време свежи - намажете ги с разбит белтък. Ципата, която ще се образува от белтъка, няма да позволи влагата да се изпарява от краставиците.