През зимата тялото се нуждае от питателна храна. Според руския гастроентеролог и диетолог д-р Олга Помоинецкая е важно в диетата да се включи гъше месо. Освен това ястията, приготвени от него, не изискват специални кулинарни умения и могат да се приготвят с различни гарнитури. То може просто да се изпече във фурната - например с кисело зеле, ябълки и сини сливи.
“Разбира се, ще отнеме повече време за готвене от същото пиле или пуйка, но такова ястие определено ще може да украси вашата маса, да разнообрази вашата диета и да ви стопли в студено време”, казва диетологът.
Лекар: Този евтин зеленчук замества месото и предпазва от инфаркт
Можете също да използвате гъше месо и за приготвяне на супи. Гастроентерологът споделя, че можете да приготвите бульон от гъши врат и крила. След това отстранете мазнината от него и добавете всички съставки за супата.
Какви са ползите от гъшето месо?
Въпреки че е много тлъсто месо , то е ценено заради състава си. В допълнение към оригиналния вкус, гъшето месо съдържа много микроелементи: желязо, цинк, калций, витамини от група В, аскорбинова киселина и витамин А. Освен това мазнините в гъшето месо са доста полезни, те са полиненаситени.Можете да ядете гъше месо не повече от веднъж седмично за подпомагане на храносмилането и попълване на полезните аминокиселини.
Според Олга Помоинецкая, от гледна точка на хранителната стойност и качеството на месото, гъската се счита за дивеч.
„Дивечът активно лети, движи се и яде чиста храна. То от своя страна е чисто и здравословно: съдържа много хлорофил. Гъската също има тъмночервено месо, богато на миоглобин. Това е протеин, който се намира в мускулите и участва в преноса на кислород към тъканните клетки”, казва гастроентерологът.
Също така, според лекаря, гъшето месо е ценно, защото тази птица е много чиста и селективна в храната , за разлика например от патица, която може да яде всичко.
Освен това гъшата мазнина има висока точка на дим и може да се използва за пържене, но основното е да не прекалявате.
„Ако имате проблеми с жлъчния мехур или не можете да понасяте мазни храни, яжте това месо в малки количества. Дайте предпочитание на гърдите и не яжте подкожни мазнини“, допълва гастроентерологът.
Когато избирате това месо, лекарят съветва да обърнете внимание на гърдите - важно е да са месести и добре оформени. Вижте и кожата. Не трябва да е бледа или прекалено жълта и да няма резки по нея.
Още: Кое месо върви най-добре с киселото зеле?
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.