Всички знаем колко много се е казало и изписало за науката за мозъка. Какво се случва с мозъка ви, когато тренирате? Какво се случва с мозъка ви, когато се влюбите? А когато отслабвате? Браво на теб, сиво вещество, за това, че привличаш светлината на прожекторите!
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Разбира се, има и други органи, които са изключително важни, но често пренебрегвани – например, червата! Днес ще обсъдим какво се случва с червата ви, когато пътувате, и защо всичко от запека до диарията има потенциала да разруши една иначе балансирана биохимия, причинявайки стомашни болки, главоболия и още по-лоши последици?
Как червата влияят на нашето здраве всеки ден?
Още: Ако знаехте какво става с тялото ви, никога нямаше да пиете кафе на гладно
По принцип, когато хората говорят за „здраве на червата“, те говорят за всичко, което е част от нашата храносмилателна и отделителна система.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
„Нашият чревен биом е очарователен за мен като лекар, защото той наистина е командният център на нашето ежедневно здраве“, казва д-р Уил Булшевич. „Наистина е невероятно, че има нещо толкова мощно, което влияе на нашето храносмилане, метаболизъм, имунна система, хормони, настроение и мозъчна функция, и то дори не е част от нашето тяло, нито дори е човек.“
Технически биомът на червата е както вътре, така и извън нашето тяло, тъй като включва приблизително 39 трилиона бактерии, които се намират от външната страна на цялото ни тяло, но и в храносмилателния ни тракт.
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Защо се чувстваме подути, когато летим?
Още: Природни средства: Грижа за храносмилателната система
Е, микробиомът на всеки е уникален за него – „дори двойка еднояйчни близнаци, отгледани в едно и също домакинство, ще споделят само 35 процента от едни и същи микроби и се смята, че това е по-уникално за човек от пръстовите отпечатъци“, казва д-р Булшевич.
Така че, въпреки че всяко тяло ще реагира по различен начин на стреса от пътуването, има някои общи реакции. Патогенните биоми (т.е. „лоши бактерии“), промените в налягането в кабината и промените в надморската височина могат да причинят газови мехурчета, да речем от пиене на газирана напитка, карайки хората да се чувстват подути. Когато седите прегърбени в тясно пространство, не ставате и не се разхождате прави положението още по-лошо.
Как да облекчим чревното неразположение по време на път?
Още: Тази полезна за стомаха храна е вредна при 5 заболявания
Ако сте предразположени към запек, просто залагайте на негазирани напитки и повече вода в първите 48 часа на новото място. Избягвайте солените закуски, които причиняват подуване.
От друга страна, „диарията на пътешественика“ може да бъде причинена от излагане на микроби, с които не сме свикнали, дори да става дума за друг град в същата държава. Вероятно водата не се третира по същия начин, както у вашето населено място – като E. Coli например.
Всеки милилитър вода има процент от бактериите, но ако погълнете по-голямо количество от нея, тя преминава границата и ви причинява диария. Една от целите на нашия чревен микробиом е да ни предпази от тази бактерия. Например, когато приемаме антибиотици, може да сме предразположени към развитие на нови инфекции, например бактерия, наречена C. diff, която расте, защото сме потиснали добрите бактерии, които обикновено я държат под контрол.
Така че следвайте съветите за безопасност на храните при пътуване на CDC: „Избягвайте да ядете сурово месо или морски дарове, включително продукти, „сготвени“ с цитрусов сок, оцет или друга кисела течност (като севиче).“ Това е така, защото всички тези съставки не са основно стерилизирани на огън, т.е. варени. (Това е урок, който няма да забравя скоро, след като загубих 5 килограма за два дни, след като изядох голяма чиния пържола тартар в кафене на открито в южна Франция.)