Ако и вие сте от хората, които ежедневно почистват старателно ушите си с помощта на памучен тампон, задължително прочетете това. Оказа се, че въпросните тампони не просто не са най-доброто изобретение, но и са много вредни.
Още: 9 храни, които имат повече калций от чаша прясно мляко
Още: Колко калории има в една ябълка?
Защо не трябва да почиствате ушите си с памучни тампони?
Експерти от Американската академия по отоларингология са категорични, че с помощта на памучните тампони ние изваждаме само малка част от сярната маса в ушния канал. При употребата им единствено помагаме на ушната кал да навлезе по-дълбоко в ушния канал, като по този начин допринасяме за образуването на серни тапи. С клечките за уши засягаме и ушната мембрана. Използвайки ги в областта на най-фините тъкани и органи, рискуваме да влошим значително слуха си.
Учените са доказали, че ушната кал, произвеждана от тялото, всъщност е изключително полезна. Тя значително намалява риска от травма на органите на слуха от попадането на чужди предмети в тях.
Още: Лекари: Тази въглехидратна храна регулира кръвната захар
Още: И възрастните спят с плюшени играчки: Експерти разкриват ползите за психичното здраве
Насекоми като пчели, комари и мушици, които от време на време се опитват да ни ухапят, не могат да проникнат в дълбините на ухото, тъй като именно ушната кал защитава този орган.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Опасните дни от седмицата: Кога рискът за сърцето ви е най-голям
Още: Запазете здрави костите си след 50: Натурални методи за превенция на остеопорозата
При съвременния човек, който е изключително податлив на различни гъбични заболявания, рискът от появата им е сведен до минимум благодарение на сярната маса в ушния канал.
Според Сет Шварц, специалист от Академията по отоларингология, ушната кал е перфектното средство за защита от подобни проблеми.
Неприятен сърбеж, суха кожа в ушната мида, възпаление на ушните тъкани - всичко това няма да ви се случи, защото ушната кал действа като естествен овлажнител за ушния канал. Колкото по-често почистваме ушите си, толкова повече ушна кал произвеждат жлезите, разположени в ушния канал. В случая се наблюдава хиперсекреция. Основната причина за нея е дразнене на ушния кана с памучните тампони.
Още: Болка в гърдите: Какво може да означава?
Още: Билкови запарки за здрави кости: Естествен начин за по-добро усвояване на калция
НАУЧЕТЕ КАК Е ПРАВИЛНО ДА ГИ ПОЧИСТВАТЕ ТУК!