Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето кои са 20-те най-здравословни храни според експертите (част 2)

16 декември 2020, 11:10 часа

Ако се грижите добре за здравето си, то най-вероятно знаете, че храната е едно от първите неща, на които трябва да обърнете внимание. Храненето със здравословни и полезни храни е ключово за поддържането на здравето, добрата форма и балансирания начин на живот. Но кои храни можем да сметнем за наистина здравословни?

Още: Качамак - как влияе на холестерола и полезен ли е за сърцето

Още: Кардиолог: Пържете с това олио, сваля холестерола и пази кръвоносните съдове

За да ви улесним, изготвихме списък с 20-те най-здравословни храни според експертите. Зад този списък стоят експерти диетолози и лекари. Ето втора порция от най-здравословните храни, които да включите в менюто си:

Висококачествен зехтин

Екстра върджин зехтинът се състои предимно от мононенаситени мазнини, които имат способността да намаляват възпалението в тялото. Това, което прави зехтина наистина специален, е съдържанието на полифеноли. Полифенолите са клас антиоксиданти, които помагат да се противодейства на възпалението и увреждането на свободните радикали в организма.

Още: Лекар: Бира - как влияе на кръвната захар и подходяща ли е при диабет

Още: Лешников или сусамов тахан - кой е по-полезен за сърцето и холестерола

Фурми

Фурмите са пълни с флавоноиди, каротеноиди и фенолни киселини. Те помагат за предотвратяване на риска от хронични заболявания като сърдечно-съдови, рак, диабет и болестта на Алцхаймер.

4 ПОЛЗИ ЗА ОРГАНИЗМА ОТ СУШЕНИТЕ ПЛОДОВЕ

Ферментирали храни

Още: Как е правилно да се пие вода за отслабване?

Още: Защо през зимата ТРЯБВА да ядете повече банани?

За да запазите и възстановите баланса в червата си, опитайте рецепти, които включват ферментирали храни като кисело мляко, кефир, комбуча, кимчи и кисело зеле. Те се състоят от трилиони чревни бактерии, които влияят върху всеки аспект на човешкото здраве, включително имунната функция, възпалението, дори настроението.

Джинджифил

Джинджифилът има мощни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства и може да се използва за лечение на сутрешно гадене, облекчаване на мускулни крампи, намаляване на риска от сърдечни заболявания и контрол на диабета.

Гъби

Освен заредени с витамини А и В, селен и фолиева киселина, гъбите са отличен източник на растителен протеин. Изберете гъби, които са твърди с гладка текстура. Външната повърхност трябва да е суха и да изглежда наедряла. Като заместител можете да се обърнете към тофу, темпе, тиквички и патладжан.

Ядки

Ядките са източник на здравословни за сърцето омега-3 мазнини, фибри, както и няколко минерала, включително калций и магнезий, които поддържат здравето на костите и сърцето.

Овесени ядки

За оптимално здраве на червата, управление на теглото и за поддържане на нивата на холестерола под контрол, включете овесените ядки в менюто си. Те са чудесни за закуска и пълни с фибри и протеини.

Водорасли

Морските водорасли са чудесен източник на йод. Те са изключително важни за веганите, които не могат да получат йод от млечни продукти.

Сладък картоф

Сладкият картоф е пълен с калций, калий и витамини А и С, а освен това е един от най-богатите източници на бета-каротин в природата. Бета-каротинът помага на телата ни да произвеждат витамин А - важен витамин за здрава кожа, добро здраве и здрава имунна система.

Чай

Чаят съдържа антиоксиданти, които могат да се борят със свободните радикали в тялото и да помогнат за предотвратяване на заболявания, бръчки, деменция и дори депресия.

Тофу

Когато се консумира умерено, тофу (направен от соя) може да бъде здравословно допълнение към всяка диета, особено за вегетарианци или вегани, тъй като е чудесен източник на протеини и сравнително нискокалоричен.

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Лозанска
Христина Лозанска Отговорен редактор
Новините днес