"Те могат да дойдат по всяко време", казва Гизем Серт, гледайки през прозореца на жилището си в истанбулския квартал Бешикташ. Студентката по социология от Бурса има предвид полицаите и когато те дойдат на проверка, тя непременно трябва да си е вкъщи.
Серт участва в студентските протести в Истанбул срещу ареста на кмета Екрем Имамоглу от самото начало. С мегафон в ръка тя координира състудентите си и дава израз на гнева си срещу правителството.
Една ранна утрин полицаи нахлуват в апартамента ѝ и я задържат за кратко. След това ѝ забраняват да излиза повече - оттогава не може да напуска жилището си, пише германската обществена медия АРД.
"Опитват се да ни сплашат и притиснат"
През последните дни полицията е извършила няколко внезапни проверки, но Серт не се оставя да бъде сплашена. Продължава да организира протестите от дома си и е в постоянен контакт със състудентите си.
Тя казва, че много студенти са били арестувани. "Тези акции всяват страх, целта им е да ни притиснат", обяснява Серт пред германското издание.
Но сега е моментът да се протестира срещу това. "Ердоган преправя законите както си иска. Ето защо лесно може да възложи да бъдат арестувани хора, които представляват заплаха за властта му", казва младата жена.
Още: Турция и Израел: Ще се стигне ли до пряка конфронтация?
Липса на перспективи - не само за студентите
Много млади хора в Турция са възмутени - при това не само заради задържането на Имамоглу: икономическото положение е лошо, младежката безработица е висока - около 17 процента. При търсенето на работа поддръжниците на правителството често биват облагодетелствани. Към това се добавя и високата инфлация, се казва по-нататък в публикацията на АРД.
За редица млади турци намирането на жилище на достъпни цени в големите градове е почти невъзможно - затова много от тях искат да заминат в чужбина. "Седем от всеки десет млади хора искат да напуснат Турция", казва Серен Коркмаз от истанбулския институт IstanPol. "Исканията на младите хора са за Турция без ограничения на свободите, в която те могат да живеят в сигурност и просперитет", посочва тя.
"Искам това да свърши"
Напоследък протестиращите излизат с маски, тъй като се е разчуло, че полицията следи демонстрантите с камери и задържа студенти целенасочено. Пред АРД 25-годишна участничка в протестите казва следното: "Уморена съм, искам това да свърши. Искам да мога да мисля по друг начин. Искам да имам правото да живея като човешко същество", заявява решително младата жена.
След това тръгва към площада пред кметството, където са се събрали хиляди. Шумно е, почти като на хепънинг. Дошли са не само студенти, но и много други хора от средната класа. Някои са довели децата си, други - бабите и дядовците си.
"Никога няма да загубим надежда"
Протестиращите са решени да окажат натиск върху правителството, поради това подкрепят и бойкота на фирми, близки до режима. Един от студентите е свалил маската си и казва, че всички са решени да продължат. "Никога няма да се откажем или да загубим надежда, съпротивата продължава", подчертава той.
Още: Рубио се загрижи за нестабилността в Турция
И тя наистина продължава. Демонстрациите вече ще се провеждат всяка сряда и събота. В същото време се събират подписи за освобождаването на Имамоглу. Целта е до 19-и май да бъдат събрани поне десет милиона подписа.
Ердоган се стреми да печели време?
Коркмаз смята, че правителството на Ердоган залага на изтощението на протестиращите и иска да печели време. Според нея и международната обстановка е благоприятна за Турция: от страната има нужда и във връзка с миграцията, и в конфликта между Украйна и Русия, и като партньор в НАТО.
Експертката обаче се съмнява дали тази стратегия ще проработи. "Мисля, че обществото в Турция няма да забрави тези несправедливости", казва тя, като има предвид не само ареста на Имамоглу, но и уволненията и арестите в цялата страна на много кметове, журналисти и опозиционни политици.
"Трябва да продължим да се борим"
Гизем Серт се опитва да продължи обучението си от вкъщи, за което университетът е облекчил правилата: изпитите са опростени и могат да се полагат и онлайн. Това е голямо облекчение, казва Серт пред АРД.
Но мислите ѝ постоянно са насочени към протестите. В Истанбул те продължават да се провеждат всяка сряда, а в университетите - още по-често. Серт се надява, че това движение ще продължи да се разраства не само в университетите, но и в обществото като цяло. "Трябва да продължим да се борим", казва тя и очаква обществото да се солидаризира с младите протестиращи.
Още: Уволниха актриса от турски сериал заради призив за бойкот срещу Ердоган
Причините са неясни: Почти цяло село не говори и не чува
Източник: Дойче веле