Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ендокринолог: Ядките не са полезни за тези хора

20 септември 2023, 12:43 часа

Въпреки че ядките се считат да една от най-полезните храни, според руския ендокринолог д-р Светлана Шокур не трябва да ядете повече от 30 грама от тях на ден. Експертът споделя, че те може да не са полезни за всички хора. Например, тялото може да е податливо на алергия към тях поради генетични особености.

Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка

Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето

„Безконтролната консумация на тази храна също е нежелателна за хора с храносмилателни проблеми, тъй като това може да причини тежест и дискомфорт в корема, подуване, повишено образуване на газове и дори дисфункция на червата“, предупреждава лекарят.

Вреда и полза от ядките

Доктор Шокур припомня, че в случая става въпрос за висококалорични храни, които съдържат много мазнини.

„Средно 100 грама от тях съдържат около 650 калории, почти една трета от дневния калориен прием на човек“, пояснява експертът.

Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар

Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

Най-добрите ядки за хората над 40 години - свалят кръвното и холестерола

Освен това тази полезна храна често се подлага на допълнителна обработка, консумира се с шоколад и това може да причини внезапни колебания в нивата на кръвната захар или да повиши кръвното налягане. Експертът подчертава, че за норма се счита само шепа ядки на ден – 30 грама. Ако се придържате към умереност, консумацията им е добра подкрепа за сърдечно-съдовата система. Подобен навик намалява риска от развитие на опасни патологии като исхемична болест на сърцето и инфаркт на миокарда, сподели лекарят. 

Всяка ядка е ценен източник на висококачествен протеин, съдържа мастноразтворими витамини А и Е, микроелементи като калций, магнезий и цинк.

„Консумацията на тази храна има положителен ефект върху хормоналната система и като цяло има противовъзпалителен и изразен антиоксидантен ефект, намалява нивата на стрес, което е особено важно за хора с високо физическо и интелектуално натоварване, както и хора в зряла възраст“, допълва експертът.

Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

Но в зависимост от състоянието на стомашно-чревния тракт, можете да дадете предпочитание на макадамия (съдържанието им на мазнини в нея достига 95 g на 100 гр продукт) или да изберете най-„нискомаслените“ алтернативи като кашу или бадеми (със съдържание на мазнини от 44 g и 50 g, съответно). Консумацията им помага за понижаване на холестерола в кръвта, подобрява храносмилането и поддържа здравето на сърцето и кръвоносните съдове.

Това се дължи на съдържанието на полиненаситените мастни киселини - омега-3, омега-9, линолова, линоленова и арахидонова киселина, които се съдържат в изобилие във всяка ядка. Тези вещества нормализират състоянието на клетъчните мембрани, от които до голяма степен зависи дали необходимите вещества ще постъпят в клетката. Полиненаситените мастни киселини също така защитават клетките и тъканите от негативните ефекти на токсините и свободните радикали, поддържат здравето на нервната система и нормализират транспорта на хормони и невротрансмитери.

Още: Учени: Това е единствената ядка, която е полезна за сърцето дори и печена със сол

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес