Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Добрият" подсладител, който бавно ни разболява

16 юни 2023, 08:45 часа

Сукралозата е нулево калориен заместител на захарта и е изключително сладка, почти 600 пъти по-сладка от захарта.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Какво представлява сукралозата

Ако някога сте разглеждали внимателно списъците със съставките на храната, която консумирате, в даден момент вероятно сте попаднали на сукралоза. Сукралозата е бял водоразтворим изкуствен подсладител без мирис, който обикновено се използва в храни и напитки „без захар“ и „без калории“.

Защо подсладителите са по-лоши от захарта?

Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция

Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха

Храни без захар, като замразени десерти, консервирани плодове, подправки, дресинги за салати, дъвки, печива и напитки често съдържат сукралоза. Използването X като заместител на трапезната захар я прави популярна сред диетите и тези, които следят приема си а захар, особено ако търсят подсладители с нула калории.

Как се прави сукралозата

Патентованият процес на производство на сукралоза включва множество стъпки. За да се създаде този полусинтетичен подсладител, три хидроксилни групи в захарната молекула са селективно заместени с три хлорни атома. Тази молекулярна промяна води до супер сладкия подсладител на прах с нула калории, който познаваме като сукралоза.

Как човешкото тяло преработва сукралозата

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Човешкото тяло не разпознава структурата на сукралозата като обикновена захар, така че тя не се съхранява или метаболизира като такава. Вместо това сукралозата се екскретира в изпражненията непроменена и малко количество се абсорбира и бързо се елиминира в урината. Проучванията показват, че сукралозата може да се предава от кърмещите майки в кърмата. Този факт дава основание да се смята, че сукралозата се задържа в мастната тъкан на тялото дълго след нейното отделяне.

Защо сукралозата е противоречива

Захарта е съставка, която повечето хора избягват, когато са на диета, така че нискокалоричните заместители на захарта естествено звучат като перфектната алтернатива, нали? Но сукралозата, подобно на други изкуствени подсладители, е много противоречива. Има проучвания, които се фокусират върху токсичността, включително неблагоприятните ефекти върху неврологичните и репродуктивните системи. Тъй като нито един от тези неблагоприятни ефекти не е открит в сукралозата, тя е одобрена за консумация като подсладител с общо предназначение. Въпреки това одобрение, консумацията на сукралоза все още е под въпрос, особено когато вземете предвид последиците от по-нови изследвания.

Резултатите от проучване от 2015 г. показват, че повишената консумация на сукралоза може да доведе до метаболитни нарушения. Друго проучване установи, че сукралозата съдържа химикал, който може да разруши ДНК на вашите клетки, които са изложени на този подсладител, което го прави генотоксично вещество. Европейският орган за безопасност на храните е определил предложен лимит за консумация на генотоксични вещества дневно, който е 0,15 микрограма. Съобщава се обаче, че само една напитка с нормален размер, подсладена със сукралоза, надвишава този праг. След по-нататъшен анализ изследователите откриха също, че сукралозата може да повлияе отрицателно на здравето на червата. Причината е, че химикалите в този подсладител могат да увредят лигавицата на червата ви, правейки я по-пропусклива.

Причинява ли сукралозата наддаване на тегло?

Подсладителите с нулево съдържание на калории са популярни сред диетите, но отговорът дали действително помагат при загуба на тегло все още не е решен. Някои проучвания не откриват връзка между нискокалоричните подсладители и наддаването на тегло, докато други са видели интересно увеличение на мозъчната активност, поддържаща неврологичните тригери, отговорни за глада за храна и апетита.  Освен това, те могат да увеличат риска от развитие на хронични заболявания като диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.

Влияе ли консумацията ѝ на кръвната захар?

Когато ядете захар, тялото ви освобождава инсулин, за да стабилизира нивата на кръвната ви захар. Като алтернатива се смята, че заместителите на захарта не повишават нивата на инсулина или кръвната захар при здрави хора. Но едно проучване установи нещо различно. В него нивата на кръвната захар и инсулина при хора със затлъстяване са били повишени, когато са консумирали сукралоза. В по-нови проучвания сукралозата повишава инсулиновия отговор към захарта, когато се приема десет минути преди глюкозата. Инсулиновата реакция на организма към подсладителите е нещо, което изисква повече изследвания. Като цяло са необходими повече изследвания, за да се знае ефектът на сукралозата върху кръвната захар.

Опасен подсладител може да разруши ДНК

Сукралозата е противоречив подсладител, който потенциално може да повлияе на инсулина и гликемичния отговор, метаболизма и апетита. Науката изрази загриженост относно това, а нови проучвания и насоки от различни здравни организации показват още повече потенциални въздействия, които този подсладител може да има върху вашето здраве. От съществено значение е да сте наясно с приема на захар от всички хранителни източници, да четете етикетите и да обмисляте алтернативи на сукралозата и други химически променени подсладители, когато се опитвате да задоволите желанието си за сладко.

Източник: Eathhis

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес