Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диабет: Тези зеленчуци са най-лоши за кръвната захар

27 август 2023, 08:15 часа

Диагнозата диабет тип 2 изисква преразглеждане на диетата и въвеждането на някои промени в начина на живот. Това се дължи на факта, че кръвната захар, която обикновено се регулира от инсулина, се повишава в отговор на приема на храна. В това отношение някои храни оказват по-голямо влияние върху нивата на глюкозата от други. Гликемичният им индекс (ГИ) е показателят, който ще ви помогне да различите полезната от вредната във вашия случай. Стойността му показа скоростта, с която тялото разгражда приетата храна до глюкоза. Продуктите се оценяват като ниски, средни или високи.

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола

В това отношение 5 на пръв поглед полезни зеленчука могат да навредят на диабетиците. Те включват моркови, картофи, пащърнак, цвекло и царевица.

Хранене при диабет

„Освен това, за тези, които произвеждат свой собствен инсулин, храните с висок ГИ могат да накарат тялото да се опита да произведе инсулинов скок, за да противодейства на бързодействащите въглехидрати. Последица от това е чувство на глад за два до три часа. Това състояние може да увеличи значително апетита. За хората със захарна болест подобна ситуация може да се окаже особено опасна, тъй като способността на организма да контролира нивата на глюкозата е намалена или отсъства напълно“, споделя диетологът Василиса Пономарева.

Учени: Тази ядка блокира диабета и предпазва сърцето

Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта

Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване

Специалистът допълва, че изброените по-горе зеленчуци не трябва напълно да се изключвате от диетата, тъй като тяхната хранителна стойност е твърде висока. Въпреки това, д-р Пономарева съветва да се внимава с плодовете и зеленчуците, тъй като стойностите на ГИ на тези групи храни могат да варират значително.

Неспазването на препоръките за хранене може да доведе до сериозни усложнения и влошаване на състоянието.

Експертът съветва и да се предприеме управление на приема на въглехидрати. Те имат най-голямо влияние върху нивата на глюкозата в кръвта. Затова е важно да се контролира консумацията им. Препоръчително е да избирате храни с нисък гликемичен индекс (GI), като зеленчуци, пълнозърнести храни и бобови растения. Те ви позволяват постепенно да повишите нивото на глюкозата и да го поддържате стабилно.

Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни

Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно

Правилното планиране на диета играе важна роля за контролиране на заболяването. Но също така е важно храненето да се раздели на няколко малки хранения през деня. Това ще помогне да се поддържа стабилно ниво на глюкозата и да се избегнат скокове в нейните нива. Освен това е важно да се контролира общият прием на калории и да се следи съдържанието на мазнини и протеини.

Физическата активност е неразделна част от контролиране на коментираното заболяване. Редовните упражнения помагат за подобряване на инсулиновата чувствителност и понижаване на нивата на захарта. Препоръчително е да се отделят поне 150 минути за физическа активност на седмица, като е задължително да се включат анаеробни упражнения и тренировки.

Още: Диабет: Тази билка сваля кръвната захар и холестерола само за 2 часа

Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалилист!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес