Магнезият е необходим на 350 различни ензима в тялото, за да функционира правилно, но какво се случва, ако имате дефицит? Руският лекар д-р Татяна Захарова дава отговор на този въпрос. Лекарят разкри първите признаци на потенциален дефицит на коментирания минерал – умора, депресия, аритмия.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Магнезиев дефицит – симптоми, причини
Тъй като коментираният минерал е необходим биохимично за генерирането на енергия, умората е първият признак за магнезиев дефицит. Лекарят допълва, че са възможни и други признаци като конвулсии и потрепвания на сърцето, както и аритмия.
Дефицит на магнезий: Яжте само по 100 гр от този евтин зеленчук и ще забравите за него
„Магнезиевият дефицит може също да доведе до повишена инсулинова резистентност, безсъние и дори депресия“, казва д-р Захарова.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Ниските нива на този минерал се причиняват от много различни причини, включително лоша диета, хронична диария, злоупотреба с алкохол, лекарства, отпускани с рецепта, злоупотреба с лаксативи, болен панкреас, определени медицински лечения и някои генетични заболявания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Д-р Захарова допълва, че магнезият е особено лесно усвояем в листните зеленчуци - примери включват къдраво зеле, кресон, рукола, зеле.
„Така че, ако не ядете достатъчно листни зеленчуци и салати, е по-вероятно да развиете магнезиев дефицит“, допълва ексерпертът.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Д-р Захариева препоръчва да се ядат „седем чаши салата на ден“, но ако това е твърде много за вас, добавките могат да помогнат.
Лекарят силно препоръчва магнезиев глицинат, но не магнезиев оксид, хидроксид или карбонат.
Освен недостатъчната консумация на листни зеленчуци и салати, друга причина за магнезиев дефицит е яденето на твърде много рафинирани храни.
„Това са храни, които съдържат фруктоза, като трапезна захар, мед и царевичен сироп и са с високо съдържание на фруктоза“, казва експертът.
Консумацията на твърде много алкохол също може да доведе до магнезиев дефицит, тъй като алкохолът съдържа захари. Лекарят допълва, че колкото повече възпаление има в тялото, толкова по-малко магнезиеви соли имате.
„Дори някои лекарства, включително антибиотици, могат да причинят ниски нива на този минерал в тялото“, допълва специалистът.
Освен това може да сте изложени на риск от магнезиев дефцит, ако сте хоспитализирани, сте критично болни, пиете твърде много алкохол, имате лош контрол на кръвната захар поради диабет или имате медицинско състояние като болест на Крон или целиакия, или други проблеми, които пречат на функционирането на тялото.
„Ако в даден момент изпитате симптоми, които са странни за вас, потърсете съвет от вашия лекар“, съветва специалистът.
Oще: Магнезий: Как влияе на кръвната захар
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар!