Дълго време чесънът се счита не само като добра ароматна подправка за много ястия и като отделен полезен продукт, той е ценен заради своите лечебни свойства, благодарение на уникалния си лечебен състав.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Чесънът съдържа витамини като С, В6, В1, В2, В3, В5, В9, както и полезни микроелементи: калций, калий, фосфор, селен, магнезий, натрий, цинк, желязо и манган. Етеричното масло от чесън, алицин, е мощен антиоксидант. Калорийното съдържание на чесъна е 149 калории на 100 грама продукт. Полезните свойства на чесъна изглеждат само пресни, а след термична обработка или изсушаване чесънът губи всичките си ползи и лечебни свойства.
Когато се консумира разумно, чесънът помага за укрепване на имунната система и засилване на нейните защитни функции.
Лечебните свойства на чесъна се крият в неговия антивирусен ефект, той помага на тялото ни да се бори с настинките и е добър помощник за профилактика на тези заболявания. Включените в състава му фитонциди са най-активни през пролетта и помагат в борбата срещу много бактерии и гъбички.
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Чесънът е полезен за сърдечно-съдовата система на човека, има благоприятен ефект за понижаване нивата на холестерола в кръвта, полезен е при високо кръвно налягане и намалява риска от образуване на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Лечебните свойства на чесъна включват предотвратяване на развитието на рак. Според изследванията на учените, ако пушачите ядат по 1 скилидка чесън 2 пъти седмично, рискът от рак се намалява с една трета. Дълго време чесънът се използва в народната медицина за премахване на глисти. За това се използва чесън с мляко под формата на клизма.
Чесънът стимулира секрецията на жлъчка и подобрява храносмилането на мазни храни, поради което често се добавя към мазни меса. За мъжете можете да подчертаете неговия благоприятен ефект върху потентността, а също така се използва за лечение на простатит. Чесънът е полезен и за спортисти, особено при натрупване на мускулна маса, тъй като блокира действието на кортизола и стимулира производството на тестостерон. За жени, за да се предотврати появата на рак на гърдата и матката.
Противопоказания за ядене на чесън: Хората с наднормено тегло трябва да знаят, че чесънът повишава апетита. Чесънът е противопоказан за хора със заболявания като язва на стомаха и дванадесетопръстника, гастрит, хемороиди, бъбречни и чернодробни заболявания, епилепсия.
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Не се препоръчва консумацията на чесън за жени по време на бременност и кърмене. Чесънът може да причини алергични реакции в човешкото тяло.
Абсолютно всеки трябва да бъде внимателен към употребата на суров чесън, както и към салати и други ястия, тъй като при постоянното му използване в храната, това може да има негативни последици за организма. Достатъчно е здравият възрастен да яде 1-2 скилидки чесън на ден, за да поддържа имунитета и да предотвратява различни заболявания. Максималната доза е 3-5 скилидки пресен чесън на ден.
Ефективен начин да се отървете от неприятната миризма на чесън от устата е млякото. Семена от лимон, магданоз или кардамон също могат да помогнат за освежаване на дъха ви след чесън.
За да предотвратите миризмата на ръцете си като чесън, първо ги разтрийте със сол.