Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чести главоболия - какво може да ги причини?

06 януари 2025, 09:54 часа

Честото главоболие значително намалява качеството на живот и затруднява ежедневието. Въпреки че главоболието обикновено не индикира сериозни здравословни проблеми, когато стане редовно, си струва да откриете причината. Какви са причините за честите главоболия?

Видове главоболие

Според класификацията на Международното дружество по главоболие можем да различим първична и вторична болка. Първичните главоболия представляват по-голямата част от оплакванията от главоболие и включват мигрена, главоболие от тензионен тип, клъстерно главоболие и други тригеминални автономни главоболия. Вторичните главоболия са болка, която възниква в резултат на нараняване, заболяване или инфекция.

Още: Хемороиди: Защо се появяват и как да ги лекувате?

Често главоболие - причини и източници

Със сигурност всеки от нас се е сблъсквал със силно главоболие, което може да бъде причинено от редица различни фактори. Причините за главоболието са различни и не винаги са тревожни. Ако честите главоболия ви съпътстват всеки ден, струва си да посетите лекар, който ще постави диагноза и ще избере подходящата форма на лечение.

Най-често обаче честите главоболия се появяват в резултат на:

Още: Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система

-умора

- липса на сън - липсата на сън или неговото неадекватно качество не подпомага регенерацията на тялото, което може да допринесе за чести главоболия

- тежък или хроничен стрес

- лоша диета, липса на физическа активност

Още: Най-добрите храни за махмурлук – какво да ядем и пием, за да се върнем във форма?

- дехидратация

- липса на време на открито

- хормонални нарушения - главоболието е по-често при жени в менопауза, при жени, използващи хормонална контрацепция и по време на менструация

- мускулно напрежение

Още: Сутрешната умора е симптом на тези сериозни заболявания

- съдови нарушения

- злоупотреба с алкохол или прекомерно пушене

Чести главоболия и мигрена

Мигрената е хронично заболяване, характеризиращо се със силно, пароксизмално главоболие. Мигренозната болка е най-често едностранна, постепенно нарастваща и пулсираща. Обикновено се влошава при физическа активност. Мигрената често е придружена от неврологични симптоми, като нарушена концентрация, говор, зрение, фотофобия и гадене. Понякога дори могат да се появят зрителни и/или обонятелни халюцинации.

Още: 4 ясни знака, че общувате с енергиен вампир

Мигренозната болка може да бъде причинена от стрес и безпокойство, умора, липса на сън или, напротив, прекалено много сън, прекомерно физическо натоварване, мускулно напрежение, алергии, настинки, липса на чист въздух, липса на физическа активност, дехидратация, шум и придружаваща менструация.

Чести главоболия и тензионни главоболия

Тензионното главоболие, от друга страна, най-често се появява от двете страни, не е пулсиращо и болката е лека или умерена. Това, което ги отличава от мигрената е, че болката не се засилва по време на физическа активност. Причините за главоболие от тензионен тип не са напълно изяснени, но се подозира, че може да възникне в резултат на:

- прекомерен стрес

Още: Главоболие през нощта: Ето какво може да стои зад него

- неправилна диета

- умора

- липса на сън

- прекомерно напрежение в раменете и шията

Според класификацията на Международното общество по главоболие, хронично тензионно главоболие възниква, когато болката продължава най-малко 15 дни в месеца за повече от 3 месеца. Това състояние изисква консултация с лекар.

Чести главоболия и клъстерни главоболия

Клъстерното главоболие се характеризира с пристъпи на много силно, едностранно главоболие, винаги възникващо от една и съща страна. Пристъпите на клъстерна болка могат да се появят няколко пъти на ден и да продължат от няколко минути до няколко часа. Най-често обаче се случват през нощта.

Причините за клъстерното главоболие също не са напълно изяснени, но се подозира, че болката може да се влоши от злоупотреба с наркотици и алкохол, наранявания на главата, хипертония, хормонални нарушения и стрес.

Чести вторични главоболия

Вторичните главоболия, както споменахме, се появяват в хода на други заболявания или неразположения. Причините за вторична болка включват:

- наранявания на главата или шията

- заболявания на шията, очите, носа, синусите, устата, ушите и др.

- студено време

- синузит

- заболявания на гръбначния стълб

- вътречерепно съдово заболяване

- менингит

- някои психични разстройства, включително депресия, тревожни разстройства

- дехидратация

- анемия

Понякога главоболието може да означава по-сериозни заболявания, като например: мозъчен тумор или субарахноидален кръвоизлив. Това, което трябва да предизвика безпокойство, е внезапно и силно главоболие, придружено от загуба на съзнание, пареза, нарушения на говора, гадене и повръщане, мускулна слабост или изтръпване на крайниците. В този случай трябва незабавно да потърсите медицинска помощ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес