Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Черни или зелени маслини – кои са по-здравословни?

21 юли 2021, 08:20 часа

Маслините са неизменна част от средиземноморската диета, която се счита за една от най-здравословните в света.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

От хилядолетия живеещите в областта на Средиземноморието ежедневно консумират маслини. Факт е, че хората от този район боледуват най-малко от сърдечно-съдови заболявания.

На пазара се предлагат зелени и черни маслини. Със сигурност поне веднъж сте си задавали въпроса кои от тях са по-полезни.

Каква е разликата между зелените и черните маслини?

Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция

Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха

В първия случай става въпрос за маслини, които не са достигнали пълна зрялост, докато черните маслини са напълно узрели. И двата варианта се използват успешно в хранителната индустрия. Единствено степента на зрялост определя естествения цвят на маслините. Но вкусът им до голяма степен зависи от техния сорт.

Условно маслините се разделят на три сорта. Първият е предназначен за производство на зехтин. Вторият за директна консумация, а третият може да се използва, както за консумация, така и за производството на зехтин.

Зелените маслини, събрани преди узряване, имат остър вкус. Цветът им варира от жълт до зелен. Зрелите тъмни маслини имат по-мек вкус.

Много малко хора знаят, че дори зрелите маслини никога не стават напълно черни по естествен начин. Обикновено нюансите им варират от наситено лилаво до червеникавокафяво.

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Черният дълбок цвят на маслините се получава поради насищане с кислород благодарение на добавките E524 и E579. По този начин се премахва естествената им горчивина.

Типично за натуралните черни маслини е по-трудното отделяне на костилката.

Струва си да се отбележи, че суровите маслини не са полезни и е по-добре да не се консумират. Задължително е те да се подложат на обработка, тъй като съдържат горчивия компонент олевропеин. Когато се консумира в големи количества, той може да доведе до болки в гърлото.

Състав на маслините

Съдържанието на витамин С в маслините не е много високо. Но те съдържат и други полезни свойства. Традиционно маслините се считат за пълноценна и здравословна храна, тъй като осигуряват енергия, благодарение на изобилието от витамини, растителни антиоксиданти и минерали в тях. Те са с умерено съдържание на калории. Енергийната стойност на маслините е 115 килокалории за 100 грама и се осигурява главно от мазнини. Но в тях се съдържат и полезни киселини, които помагат да се отървете от „лошия“ холестерол в полза на „добрия“.

Неслучайно средиземноморската диета намалява рисковете от инсулти и артериални заболявания.

Черни или зелени маслини?

Маслините помагат на храносмилането и повишават имунитета. Но като се има предвид, че черните маслини са допълнително обработени, зелените се оказват по-полезни.

Вредно ли е за здравето яденето на черни маслини?

Като цяло те се считат за безопасна храна. Но някои хора могат да проявят алергична реакция към сода каустик. Тя не се съдържа в самите маслини, но те се третират агресивно с натрий под формата на сол и сода. Добре е да ги измиете преди консумация. Това ще отмие излишното активно вещество от тях.

Консервираните маслини трябва да се ядат с особено внимание. Както бе споменато по-горе, черният цвят на маслините не се постига чрез зрялост, а чрез окисляване с добавки E524 (натриев хидроксид) и E579 (железен глюконат). Същевременно експертите отбелязват, че консумацията на тези добавки в малки дози е абсолютно безвредна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес