Съдържание и състав на калории в глухарчето
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Калоричното съдържание на сладко от глухарче зависи от това колко захар или мед е добавен към него. Средно има около 190 ккал на 100 грама продукт.
Енергийна стойност:
- протеини - 0,8 g;
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
- мазнини - 0,2 g;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
- въглехидрати - 48 g.
Заместител на кафе без кофеин
В съвременния забързан ритъм на живот е много трудно да си представим поне един ден без кафе, но изобилието от кофеин не води до нищо добро и чаша от любимата ви ароматна напитка късно вечерта може дори да има отрицателен ефект ефект върху съня. Чаят от глухарче може да замести безкофеиновото кафе и може да се смеси с цикория, за да имитира текстурата на истинското кафе.
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Стимулира мозъчната функция
Чаят от глухарче подобрява когнитивните функции, може да ви помогне да започнете деня с нова сила или да преодолеете енергийния спад, който е неизбежен в средата на деня. Тази напитка съдържа лецитин, богат източник на холин, който се превръща в ацетилхолин, който подпомага когнитивните функции и задържането на паметта.
Подобрява функцията на червата
Зелените от глухарче са богати на фибри и пребиотици, които действат заедно с пробиотиците. Тези вещества помагат да се поддържа здравето на клетките, отговорни за храносмилането. Чаят от глухарче може да помогне за намаляване на подуването и производството на газове.Ползите и вредите от сладко от глухарчета
Глухарчето съдържа много полезни за организма вещества.
Например, витамини С, А, В2, Е, РР, холин, соли на манган, желязо, калций, фосфор, както и до 5% протеин.
За лечебни цели са подходящи коренът, листата, съцветието, тревата и сокът. Растението има жлъчегонно, антипиретично и леко хипнотично действие.
В народната медицина глухарчетата се използват за лечение на колит, хепатит, холецистит, холелитиаза, гастрит, жълтеница, цистит; те се използват при запек, метеоризъм и срещу глисти.
Подпомага функцията на черния дроб
Билков чай от корен от глухарче помага за премахване на нежеланите токсини благодарение на високите нива на хлорофил и витамин А. Ето защо това цвете се използва в аюрведичната медицина от векове.
Висока концентрация на антиоксиданти
Зеленчуците на глухарчето, корените и цветята са пълни с витамини А, С и К, както и с различни фитонутриенти и специален антиоксидант, бета-каротин. Всичко това помага за намаляване на възпалението и неутрализира свободните радикали, които увреждат клетките, което води до преждевременно стареене.