Чаят от мащерка е полезна и вкусна напитка. Той съдържа прости феноли - карвакрол и тимол, които имат антимикробни свойства. Те се борят добре срещу хемолитични стрептококи, дизентерия и Е. coli, Staphylococcus aureus, дрождеподобни гъбички и микроорганизми, причиняващи коремен тиф. Редовната му консумация води до куп ползи за тялото.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Осем от тях са облекчаване на кашлицата, подобряване на храносмилането, укрепване на имунитета, стимулиране на метоболизма, укрепване на костите, подобряване на мозъчната дейност, подобряване на работата на сърцето, предпазване от анемия.
Ползи от чая от мащерка
Според немски учени ароматната напитка значително подобряват състоянието на пациентите с бронхит само за единадесет дни.
Гадене, подуване на корема, спазми, лошо храносмилане, запек и др. - чай с добавка на ароматната билка облекчава всичко това. Същите феноли, съдържащи се в етеричното масло на растението, имат благоприятен ефект върху стомашно-чревния тракт: те помагат да се отървете от чревни инфекции, подобряват функцията на черния дроб и се борят с възпалението.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Чай от мащерка - бабите винаги слагат това в него, за да е по-лековит
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Благодарение на повишеното съдържание на флавоноиди - лутеолин и апигенин - мащерката има отлични антиоксидантни свойства. Флавоноидите, когато влизат в тялото, активират работата на ензими, които подобряват имунитета. Растението също така съдържа голямо количество витамин С, антиоксидант, необходим за поддържане на имунитета.
Коментираната билкова напитка съдържа много ценни хранителни вещества, които потискат апетита и намаляват възможността от преяждане. Резултатите от изследванията показват, че благодарение на фенола тимол метаболизмът в организма се ускорява.
Апигенинът насърчава образуването на силни невронни връзки в мозъка. Проучванията показват, че този флавоноид може да замести естрогените в превенцията на шизофренията, болестите на Паркинсон и Алцхаймер. Включването на мащерка и други богати на флавоноиди храни във вашата диета ще осигури дълготрайна нормална мозъчна функция.
Съдържанието на магнезий и витамин К в билката помага на тялото да абсорбира калций и поддържа здрави кости, според изданието The Health Site.
След провеждане на проучване върху плъхове, страдащи от високо кръвно налягане, учените установиха, че растителният екстракт е добър за намаляване на сърдечната честота. Калият се препоръчва и за нормализиране на кръвното налягане . Мащерката, която има противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, ефективно предотвратява появата на хронични възпаления, които се считат за една от основните причини за заболявания на сърдечно-съдовата система. Благодарение на витамин К, калцият не се натрупва в кръвоносните съдове , което намалява риска от инфаркт или инсулт.
Сто грама сушена мащерка съдържа 20% от дневната нужда от желязо, което участва в образуването на червени кръвни клетки . Липсата на този минерал е изпълнена с желязодефицитна анемия, допълва още изданието.
Още: Доказано: Чаят от мащерка е най-полезен за този орган
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!