Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако забележите това по време на хранене, незабавно потърсете лекар

10 февруари 2025, 09:42 часа

Вероятно не се замисляте много за храненето. Поставяте нещо в устата си, сдъвквате го и го преглъщате. Но понякога може да ви се струва, че това, което ядете, не може да се усвои или сякаш е заседнало в гърлото ви. Прекалено бързото хранене, говоренето по време на хранене, недостатъчното дъвчене или хрупането на сухи храни може да причинят затруднения в преглъщането от време на време, казват лекарите. Но ако това се случва често, може да е признак на медицински проблем и трябва да го проверите.

Още: Лекари разбулват митовете: Алкохолът – безобидно удоволствие или скрит враг

Ето какво трябва да знаете за затрудненията при преглъщане, какво може да ги причини и кога да се обърнете към лекар.

Говорете с Вашия лекар, когато забележите това по време на хранене

Когато се храните, храната влиза в устата, преминава през гърлото и след това отива в хранопровода, обяснява д-р Анджелика Ночерино, гастроентеролог. Така че има три етапа на преглъщане: уста (орален етап), гърло (фарингеален етап) и хранопровод, казва д-р Сара Абу-Ганем, д.м., доцент по отоларингология. „Проблемите с преглъщането могат да бъдат дисфункция във всяка една от тези фази.“

Технически познати като дисфагия, затрудненията при преглъщане могат да бъдат причинени от много неща и не винаги е необходимо да се притеснявате, казва тя. Продължаващата дисфагия обаче може да бъде сериозно медицинско състояние.

Още: Облекчение за уморени крака: Лесни и ефективни методи

Тя казва, че когато се затруднявате с преглъщането, може да имате и други симптоми, като например болка в гърлото, усещане за засядане на храна в гърлото или гърдите, кашлица, задушаване, загуба на тегло, промени в гласа, слюноотделяне, оригване или повръщане.

Често срещани причини за затруднено преглъщане

Има много причини, поради които може да имате затруднения при преглъщане. Най-често това е симптом на гастроезофагеална рефлуксна болест, или ГЕРБ, казва д-р Ерик Юн, гастроентеролог. ГЕРБ може да причини възпаление на долната част на хранопровода, причинено от хроничен киселинен рефлукс, което затруднява преглъщането.

Д-р Ночерино казва, че за това може да са виновни няколко други фактора, включително:

  • Лекарства като НСПВС или антибиотици, могат да причинят възпаление на хранопровода.
  • Инфекции, като стрептококи в гърлото или млечница, могат да причинят проблеми с преглъщането, засягащи гърлото.

Още: Само една промяна! Експерти откриха как да намалите риска от 19 опасни заболявания

  • Заболявания на гърлото или устата, включително постназална капка или уголемени сливици, могат да повлияят на началото на преглъщането.
  • Еозинофилният езофагит, реакция на имунната система към определени храни, алергени или фактори на околната среда, може да причини увреждане на лигавицата на хранопровода, което да доведе до подуване, белези и стесняване на хранопровода.

  • Нарушения на моториката на хранопровода, като например ахалазия, при която мускулите на хранопровода не се свиват правилно.
  • Стриктури на хранопровода, при които белези от киселинен рефлукс, инфекции или операция причиняват стеснение.
  • Неврологични състояния, включително болест на Паркинсон, инсулт, множествена склероза или амиотрофична латерална склероза (АЛС), могат да нарушат работата на нервите и мускулите, които контролират преглъщането.
  • Мускулни заболявания, като склеродермия или лупус, които засягат мускулите, участващи в преглъщането.

„Стресът, тревожността или депресията понякога могат да доведат до затруднено преглъщане“, казва д-р Ночерино. „Усещането за глобус е усещане за буца или стягане в гърлото, често свързано с тревожност или стрес, но то обикновено не пречи на физическия акт на преглъщане на храна.“

Още: Лекари предупреждават: Никога не правете това в тоалетната

Ако имате постоянни затруднения при преглъщане, обърнете се към Вашия лекар, подчертава д-р Юн, особено ако сте опитали лекарства за киселини. Той казва, че трябва да се обърнете към лекар и ако имате фамилна анамнеза за рак на хранопровода.

Консултирайте се с Вашия лекар, ако преглъщането е болезнено и трябва да промените диетата си, за да избягвате определени текстури на храните, добавя д-р Абу-Ганем. Задушаването, кашлицата и непреднамерената загуба на тегло са други симптоми, за които трябва да внимавате, както и за кръв в слюнката или изпражненията или за повръщане на кръв, казва д-р Ночерино.

Потърсете спешна помощ, ако храната заседне в гърлото ви и ви е трудно да дишате, или ако не можете да преглъщате течности, добавя д-р Юн.

Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате

Как вашият лекар може да помогне

Вашият лекар ще обсъди симптомите и медицинската Ви история и ще извърши медицински преглед, който обикновено включва преглед на устната кухина и шията, казва д-р Абу-Ганем. След това може да ви насочи към гастроентеролог или оториноларинголог (УНГ).

Лекарят по УНГ вероятно ще направи ларингоскопия, която представлява преглед на гърлото и гласните кухини с помощта на малка камера, казва тя.

Може да се наложи флуороскопско изследване на гълтането, което включва ядене или пиене, докато се снима под рентген, за да се види как храната се движи в устата и гърлото, казва д-р Ночерино. Ендоскопията може да изследва хранопровода, стомаха и част от тънките черва, а компютърната томография може да се използва за проверка за тумори или структурни аномалии в главата, шията или гръдния кош.

Още: 5 фатални грешки, които тайно саботират отслабването ви – номер 1 ще ви изненада

Други потенциални тестове включват езофаграма (или поглъщане на барий), която включва поглъщане на контрастен разтвор и таблетка, за да се изследва анатомията на хранопровода и смъртността на хранопровода и горната част на стомаха, добавя д-р Юн. Езофагеалната манометрия може да помогне за изследване на мускулната функция и анатомията на хранопровода и горната част на стомаха.

Как се лекува трудното преглъщане?

„След като се установи причината, лекарят ще предложи подходящо лечение“, казва д-р Ночерино. То може да включва лекарства, терапия за преглъщане, операция или ендоскопско лечение.

Още: Как този подценяван зеленчук може да ви осигури 5 невероятни ползи за здравето

Ако проблемът е свързан с киселинен рефлукс, д-р Юн казва, че лекарите могат да препоръчат промяна на диетата или начина на живот, за да се избягват храни или напитки, които предизвикват симптомите, като пикантни или кисели продукти, алкохол, газирани напитки или мазни храни.

В крайна сметка дисфагията е лечима, затова е важно да се потърси помощ, казва д-р Ночерино. „Трудното преглъщане не е нещо, което трябва да се пренебрегва, но правилната диагноза и лечение могат значително да подобрят ситуацията. Не се колебайте да се обърнете към здравен специалист, ако се притеснявате“.

Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Още: Тайната на младостта след 40: Витамин Е и неговата роля

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес