Според специалистите по хранене има един вид ядки, който е по-добър за мозъка от всеки друг. Това са орехите.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Д-р Кларис Безера разказва следното:
Като цяло всички видове ядки са полезни за мозъка. Орехите обаче имат особено въздействие върху него и това е доказано от научни изследвания. Има диета, наречена MIND, която съчетава средиземноморската диета и диетата DASH. Основните продукти в нея са ядките.
Още: Яжте овесените ядки с този плод, за да подобрите паметта си
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Но защо учените смятат, че именно орехите са най-добрата храна за мозъка? Проучванията показват, че тези ядки спомагат за подобряване на когнитивната функция и паметта, намаляват вероятността от развитие на сърдечни заболявания или диабет тип 2, предотвратяват болестта на Алцхаймер и/или забавят нейното прогресиране.
Научните изследвания сочат, че изяждането на около шепа орехи на ден има най-добър ефект върху мозъка. Експертите също са установили, че тайната се крие в ореховото масло, което се съдържа в тези ядки. То се оказва крайно полезно за мозъка. Например, защитава мозъчните клетки в ранните стадии на болестта на Алцхаймер. Тези ядки също съдържат растителни хранителни вещества, както и мастни киселини омега-3. Благодарение на това мозъкът се поддържа в отлично състояние по съвсем естествен, натурален начин.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Препоръчва се дневно да се ядат до 35 г орехови ядки. Всеки продукт, дори и най-полезният, трябва да се консумира само в умерени количества. Не бива да се прекалява с употребата на орехи: поради високата си енергийна стойност (около 650 kкал на 100 г) и голямото количество мазнини, те могат да повлияят негативно върху работата на черния дроб (претоварване), панкреаса и стомашно-чревния тракт. Въобще, орехите са едни от най-популярните ядки в менюто на хора, чийто начин на живот е свързан с активна умствена дейност. Техният положителен ефект върху паметта е категорично доказан.
Но не само орехите, а и други ядки са полезни за функциите на мозъка. Редовната консумация на фъстъци, лешници, бадеми, кашу, пекан, сусам, бразилски орехи ще ви помогне да запомните много информация и да си я припомните в точния момент. Трудно е да се каже кои от тях са най-полезни.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Още: Това е най-важният витамин за паметта
Лешниците и техните най-близки роднини, жълъдите, осигуряват оптимално функциониране на цялата нервна система и облекчават стреса.
Бразилските орехи съдържат доста рядък антиоксидант - селен. Той премахва отпадъчните продукти от организма, подмладява мозъка, като му помага да работи до дълбока старост и да изпълнява добре всички когнитивни функции, включително запаметяването на информация.
Бадеми - много хора харесват техния благороден вкус. Особено ценни са за възрастните и занимаващите се с интелектуална работа, тъй като съдържат антиокислители, които предотвратяват промените, свързани с възрастта, подпомагат концентрирането и подсилват паметта. Бадемите също нормализират съня, като по този начин позволяват на мозъка да си почине и подобрява функционалните му свойства.
По принцип, с напредването на възрастта е нормално нашата способност да запомняме вече да не бъде, меко казано, същата. Да упражнявате паметта си, да поддържате тялото и ума си активни, е много важно, ако целта ви е да предотвратите нейното влошаване. Но онова, което слагате в чинията си, също има значение.
Още: Това е най-добрият продукт за здрав мозък и добра памет
Освен ядките, някои видове риби имат силно позитивен ефект върху паметта. Например сьомгата, рибата-тон, сафридът, скумрията са богати на омега-3 и поддържат доброто функциониране на мозъчните ни клетки. По-специално сьомгата, тъй като е богат източник на омега-3 и по-специално на докозахексаенова киселина (DHA), помага за нормалното функциониране на невроните (мозъчните клетки) и подобрява способността на мозъка да задържа информация. Другите изброени риби също съдържат това важно хранително вещество, което е толкова полезно за здравето на мозъка.
Внимание! Статията предоставя само информация, а не медицински препоръки. Не прибягвайте до самолечение, а винаги се обръщайте към медик-специалист!
Катеренето по дървета и бягането боси по трева подобряват паметта