Аритмията е сърдечно-съдово заболяване и много хора дори не знаят колко опасно е всъщност
1. Какво означава аритмия?
Аритмията е нарушение на нормалния ритъм на сърдечната дейност и промяна в източника на възбуждане на сърцето. Това заболяване включва и нарушения на импулсната проводимост.
2. Аритмията е ускорен сърдечен ритъм ?
Погрешно е да се смята, че всеки учестен пулс е признак на аритмия . Причината за ускорен пулс може да бъде физическа активност или емоционално състояние в определена ситуация (страх, стрес, плуване, бягане и др.).
Вижте още: Висок холестерола: Това е най-добрият начин да почистите кръвоносните си съдове
3. Какви признаци трябва да търся и как да диагностицирам заболяването?
Най-добрият начин да се определи наличието на заболяването е да се направи електрокардиограма в момента на пристъпа . Това е най-точният метод за оценка на сърдечния ритъм, неговия източник и правилността на пулса. Прегледът при кардиолог е задължителен. Лекарите използват инструментални техники - ЕКГ (електрокардиограма) или ЕКГ мониториране. В последния случай пациентът трябва постоянно да носи специално устройство за запис на ЕКГ в обичайния си ежедневен живот . Този подход позволява на специалиста да направи правилните заключения и да предпише адекватно лечение.
4. Може ли заболяването да протича безсимптомно?
Да, възможно е. Това се нарича пароксизмална или персистираща аритмия . Консултацията с лекар няма да е излишна дори ако се чувствате добре, но имате нарушен сърдечен ритъм.
5. Защо заболяването е опасно?
Аритмията може или не може да застраши живота на човек . Протичането на заболяването се влияе и от придружаващите заболявания . Оценката на състоянието на пациента се извършва изключително индивидуално, тъй като при всеки човек аритмията може да се прояви по различен начин и да има различна прогноза.
Вижте още: Всичко което трябва знаете за НИСКОТО кръвно налягане
6. Какво причинява аритмия?
Има няколко причини за развитието на това заболяване:
сърдечни заболявания (вродени или придобити);
високо кръвно налягане;
нарушение на електролитния баланс;
промени в хормоналния статус;
наличието на съпътстващи здравословни проблеми;
лоши навици.
Всички горепосочени фактори могат да допринесат за повишен сърдечен ритъм.
7. Какви превантивни мерки има?
Основната превенция е поддържането на здравословен начин на живот:
правилното хранене;
отказ от лоши навици;
умерена физическа активност;
поддържане на нормално тегло.
Спазвайки тези условия, ще бъде възможно да се нормализира работата на сърцето. Но също така е важно да се подлагате на редовен преглед от специалист, особено ако се появят тревожни симптоми .
8. Как да се лекува болестта?
Лекарите използват различни методи на лечение, но основните са:
медицински (консервативен) - специалистът предписва лекарства , които могат да премахнат проблема или да премахнат вероятността от усложнения.
хирургично - радиочестотната аблация се счита за ефективна нискотравматична техника при висока сърдечна честота (тахиаритмия), при която се пробива съд на бедрото и катетърът се прехвърля директно към сърцето, а с помощта на рентгенови лъчи лекарят проследява състояние на органа на екрана на апарата под формата на 3D модел, търсейки проблемната зона и унищожавайки я с помощта на радиочестотен ток.
Kогато сърдечната честота намалява, се имплантира електрически пейсмейкър, който изпраща определени импулси към сърдечния мускул , поради което органът започва да функционира нормално.
Методът на лечение се предписва от специалист след цялостен преглед на пациента в индивидуален план.