Начинът на живот и хранителните навици определят нашето здраве. Всички сме запознати с основните правила на здравословен начин на живот: повече движение, справяне със стреса, достатъчно сън, консумацията на повече зеленчуци и плодове, а също и на по-малко нездравословни мазнини и леки въглехидрати. Но според лекарите някои правила могат да бъдат нарушени. Ето кои са правилата за здравословен начин на живот, които дори те самите нарушават.
1. Спане поне 8 часа вечер
Липсата на сън, особено за дълъг и продължителен период, е най-лесният начин да съсипете здравето си и дори да съкратите живота си. Многобройни изследвания подкрепят пряката връзка между липсата на сън и нарушената обмяна на веществата, високото кръвно налягане и кръвната захар и по-високия риск от рак. Но ако по време на работната седмица не можете да спите достатъчно всеки ден в продължение на задължителните 7-8 часа, тогава, както потвърждават резултатите от изследването, може и да „получите“ липсващото количество сън през уикенда. Важното е да не превръщате този метод в система и все пак да се стремите да спите достатъчно всеки ден.
2. Консумацията на кафе след безсънна нощ
Ако не сте се наспали достатъчно през нощта, вероятно това е причината да изпиете четвъртата си чаша кафе с надеждата да се ободрите и да се концентрирате. Проучване от 2015 г., публикувано в British Medical Journal, доказва че 4 чаши кафе са максималната, но все пак безопасна доза за повечето възрастни на ден. Но не трябва да превръщате това в редовната практика, ако по някаква причина не сте спали добре през нощта.
3. Избягване на стреса
Друг гарантиран начин да влошите здравето си е постоянно да се излагате на стрес. Затлъстяване, диабет, сърдечни заболявания и дори астма - развитието на всички тези заболявания се насърчава от продължителен стрес.
Ако се опитвате да направите живота си по-спокоен, намерете начин да накарате стреса да работи за вас - това е съветът на лекарите. Когато сме нервни, психиката ни автоматично се настройва на режим „борба или бягство“, което повишава нивото на адреналин. И ако му намерите приложение (например, активни спортни или танцови тренировки), тогава ефектът върху здравето ви ще бъде по-скоро положителен.
4. Пълна концентрация по време на хранене
Колкото по-внимателни и концентрирани сме, докато се храним, толкова по-рано разпознаваме сигнала за ситост и толкова по-малко излишни калории получаваме. Но ако сте свикнали да хапвате, докато вършите служебните си ангажименти или просто нямате време за лежерен обяд, можете да използвате прост трик: вземете по-малка чиния и сложете в нея около две трети от обичайната си порция. По всяка вероятност дори няма да забележите, че сте консумирали по-малко храна от обикновено!
5. Отказ от захарта
Всъщност не е нужно да се отказваме напълно от сладкото: то е най-добрият източник на енергия за мозъка ни. Но това, което определено си заслужава да направите, е да намалите количеството сладкиши, както и да изключите „бързите“ въглехидрати и на първо място сладките напитки. Яденето на любимия ви десерт два или три пъти седмично е задължително, дори ако решите да се подложите на диета.
6. Консумацията на 8 чаши вода на ден
8 чаши или 2 литра вода е среден процент, който не е подходящ за всеки. В случая е важно да пием вода, още преди да се появят симптомите на жажда. Но не се придържайте педантично към мярката от 8 чаши: просто поставете бутилка вода до работното си място (можете да добавите няколко резенчета краставица, клонче мента или билки, парче лимон или шепа плодове) - и вие вие сами няма да усетите как ще изпиете водата.
7. Консумацията на по-малко сол
Най-лесният начин да намалите риска от инфаркт, сърдечна недостатъчност, инсулт, бъбречни заболявания, остеопороза, рак на стомаха и дори главоболие е да редуцирате дневния прием на сол. Но ако не ядете преработени месни продукти всеки ден, не злоупотребявате с консервирани храни, както и с всички видове полуфабрикати, тогава най-вероятно не надвишавате препоръчаното количество сол.