Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 вредни мита за влиянието на храната върху здравето на сърцето

11 март 2023, 17:36 часа

Експерти съобщават, че около 80% от сърдечносъдовите заболявания, като инсулт, могат да бъдат избегнати, когато се прилагат правилните навици на хранене и начин на живот. Ключът е в познаването на фактите, а очевидно широката общественост много греши по отношение на здравето на сърцето - особено що се отнася до храната. Нека развенчаем някои митове, защото познаването на истината може буквално може да спаси живота ви.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

МИТ 1: НИСКОМАСЛЕНАТА ДИЕТА Е НАЙ-ДОБРА ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО

Експерти споделят, че много хора все още вярват, че всички мазнини са вредни за здравето на сърцето. Те споделят, че трябва да сведем до минимум или да избягваме трансмазнините (които се съдържат в много бързи храни) и хидрогенираните мазнини (често срещани в преработените храни), но ненаситените мазнини всъщност са полезни за здравето на сърцето. Ненаситените мазнини се съдържат в храни като риба, зехтин, авокадо, ядки и семена, а научните изследвания са установили, че диета, включваща ненаситени мазнини, може да намали риска от сърдечни заболявания.

Доктор: Яжте този плод всеки ден за здраво сърце и забавяне на стареенето

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

МИТ 2: ЯЙЦАТА СА ВРЕДНИ ЗА СЪРЦЕТО

Много хора избягват яйцата, защото смятат, че те повишават холестерола. "Но всъщност те изобщо не влияят особено много на холестерола", казват диетолози. Проучвания установяват, че консумацията на едно яйце на ден не е свързана с повишаване на риска от сърдечни заболявания. Но как тогава яйцата са получили лоша слава? 

Вярно е, че яйцата съдържат много холестерол. Но се оказва, че холестеролът в храната има само минимално въздействие върху холестерола в кръвта. Така че какво повишава холестерола? Според научните изследвания, това са храните с високо съдържание на наситени мазнини. Това включва колбаси, бекон и други мазни меса, пържени храни, масло и млечни продукти, но не и яйца.

Кардиолог: Яжте това, за да отпушите артериите и ще имате здраво сърце до 90 години

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

МИТ 3: ЧЕРВЕНОТО МЕСО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗБЯГВА НА ВСЯКА ЦЕНА

В умерени количества червеното месо само по себе си може да не е толкова вредно за здравето на сърцето ви, колкото храните, които ядете заедно с него. Въпреки че много проучвания свързват консумацията на червено месо с повишен риск от сърдечни заболявания и смърт, цифрите не са толкова драстични, колкото си мислите. 

Всъщност истинският проблем е да съчетавате червеното месо с много сосове, пържени картофи и газирани напитки. Според експерти именно тези неща оказват негативно влияние върху здравето на сърцето, а не толкова месото. Сосовете и пържените картофи могат да бъдат с високо съдържание на натрий, който може да повиши кръвното налягане. Освен това пържените картофи са с високо съдържание на трансмазнини, които са свързани с повишен риск от сърдечни заболявания. 

Изненадващата полза от калция за здравето на сърцето

МИТ 4: АКО ПРИЕМАТЕ ЛЕКАРСТВА ЗА СЪРДЕЧНО ЗДРАВЕ, ТОВА ОЗНАЧАВА, ЧЕ МОЖЕТЕ ДА ЯДЕТЕ КАКВОТО СИ ПОИСКАТЕ

Би било хубаво, ако можехте просто да изпиете едно хапче и след това да правите каквото си поискате, без да има последствия за тялото ви, нали? За жалост нито едно хапче не може да надделее над диетата и начина на живот. Храненето с бедна на хранителни вещества храна и липсата на физически упражнения подкопават статините, поради което те не действат толкова добре. Основна причина за това е, че статините не оказват влияние върху теглото, а научните изследвания показват, че бедната на хранителни вещества диета може да доведе до затлъстяване, което е основен рисков фактор за сърдечносъдови заболявания.

МИТ 5: В ДАДЕН МОМЕНТ ПРОМЯНАТА В НАЧИНА НА ХРАНЕНЕ НЕ Е ДОСТАТЪЧНА, ЗА ДА СЕ ОБЪРНАТ ВЕЧЕ НАНЕСЕНИТЕ НА СЪРЦЕТО ВИ ЩЕТИ

Експерти споделят, че никога не е твърде късно да започнете да се грижите за сърцето си. Дори и да сте диагностицирани със сърдечно заболяване, здравословното хранене и навиците на живот все още могат да намалят неговото въздействие. Това, което е окуражаващо за здравето на сърцето, е, че голяма част от него е под наш контрол.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес