Магнезият е един от жизненоважните минерали за правилното функциониране на нашето тяло. Но често не успяваме да си го набавим в адекватни количества.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Последните проучванията доказват, че той е от съществено значение в борбата със злокачествените заболявания. Това са 5-те храни, в които този минерал се съдържа в най-големи количества.
1. Семена
Всички семена съдържат голямо количество магнезий. Например в една порция тиквени семки с тегло около 28 гр се съдържат 150 мг магнезий или 37% от препоръчителната дневна доза. Семената са богати на антиоксиданти, желязо, мононенаситени мазнини и омега-3 мастни киселини.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
2. Ядки
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Ядките като бадеми, кашу и пекан съдържат магнезий в най-високи количества. В 28 гр кашу се съдържат 82 мг от този минерал, а в порция печени бадеми - цели 80 мг.
3. Бобови храни
Леща, боб, грах, соя и нахут - това са най-богатите източници на магнезий. Например, една чаша сварен черен боб съдържа 120 mg магнезий или 30% от препоръчителния дневен прием.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
4. Зеленолистни зеленчуци
Зеленолистните зеленчуци като зеле и спанак са богати на магнезий. Чаша варен спанак съдържа този минерал в количество от 157 mg.
5. Тъмен шоколад
Консумирайки 28 грама тъмен шоколад, може да си набавите 64 mg магнезий. Това лакомство изобилства от антиоксиданти, които неутрализират действието на свободните радикали. За тях е известно, че увреждат клетките и водят до злокачествени новообразувания.
Важно: Статията е с информативен характер и предоставената в нея информация не замества консултацията със специалист по здравословно хранене или лекар!