За всеки диабетик е важно да планира правилно диетата си. Оризът е една от храните, с които те внимават. Но наистина ли той е толкова вреден за тях.
Ето 5-те най-разпространени мита, свързани с консумацията на ориз от пациенти с диабет.
Мит 1: Диабетиците не трябва да ядат ориз
Това е напълно невярно! Всички храни с въглехидрати могат да повлияят на хода на диабета. Диабетиците могат да ядат ориз, но количеството от него, което може да се включи в диетата, зависи от степента на развитие на диабета.
Учени: Тази храна пази сърцето и помага на диабетиците да отслабнат
Мит 2. По-добре е да сварите ориза и да прецедите водата
Оризът представлява особен проблем, когато става дума за загуба на хранителни вещества, т.е. минерали и витамини, по време на готвене. Всъщност първоначалното количество хранителни вещества в ориза не е толкова голямо. При варене минералите и витамините в него намаляват до абсолютния минимум, тъй като те попадат във водата. Затова е най-добре да го приготвите на пара.
Мит 3. Оризът е вреден за диабетиците
Не всички видове ориз са вредни за диабетиците. Проучванията показват, че кафявият ориз е свързан с намален риск от диабет тип 2, докато яденето на твърде много бял ориз увеличава риска от диабет.
Силната болка в тази част на тялото може да издава висока кръвна захар
Мит 4. Можете да ядете толкова кафяв ориз, колкото искате
Факт е, че кафявият ориз съдържа същото количество въглехидрати като белия. В първия вид ориз има повече фибри, така че той е по-здравословен. Но това не означава, че можете да го консумирате в неограничени количества.
Мит 5. Оризът води до напълняване
Оризът съдържа много въглехидрати, но не и много мазнини. При нормално количество ориз в диетата, той се усвоява в тялото и не се отлага като подкожна мазнина. По-добре е да комбинирате ориза с някои храни, богати на диетични фибри - с пилешко месо или риба, според изданието The Health Site.
Учени: Това е най-добрата напитка срещу диабет
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!