5 храни, които е по-добре да не купувате пресни

29 януари 2021, 14:28 часа

Обикновено ни заливат с информация, че свежите храни са най-полезни. Но едва ли предполагате, че за някои от тях важи точно обратното. Ето кои са храните, които е по-добре да не купувате пресни.

Още: Хората с тази кръвна група най-често имат висок холестерол

Още: Лекар: Кога е най-добре да се приема витамин С?

1. Ягоди

Сезонът на ягодите е кратък и през останалото време от годината цената им е по-висока. Според изследвания, ако те се замразят веднага след откъсването им, пълното количество витамин С се запазва в тях.

Освен това замразяването увеличава количеството антоцианини в тези плодове. Това е растителен пигмент, който им придава червения цвят и е много полезен за съдовото здраве.

Още: Какво е най-добре да сложите в дупката при засаждане на картофите, за да е богата реколтата

Още: Шилажит: природен помощник за по-добро здраве

2. Зелен грах

Обикновено грахът се бланшира леко преди замразяване, така че само малко количество от съдържащия се в него витамин С се губи. Но се запазва голяма част от фолиевата киселина - тя е дори в по-високо количество, отколкото в пресния грах.

3. Спанак

Замразеният спанак е по-евтин от пресния и се предлага целогодишно. Той съдържа много хранителни вещества: фолиева киселина, витамин А, витамин С. При замразяване всички тези хранителни вещества се запазват по-дълго, отколкото ако спанакът е бил съхраняван единствено в хладилника. Но преди готвене не чакайте да се размрази напълно, за да се избегнете загубата на хранителни вещества.

Още: Лекар: Тези необичайни симптоми издават паразити в тялото

Още: Как черният пипер влияе на холестерола и кръвната захар?

4. Сьомга

В консервираната сьомга се съдържа по-голямо количество витамин D. Освен това с консумацията на този продукт си набавяте огромна доза калций. Съдържанието на омега-3 мастни киселини в рибните консерви не е по-малко, отколкото в пресните.

5. Домати

Салатата от пресни домати е преди всичко вкусна. Но колкото и странно да звучи, в консервираните домати се съдържат повече витамини. Да, процесът на консервиране намалява наполовина съдържанието на витамин С в зеленчуците с червен цвят, но дори и след топлинна обработка в тях се съдържа голямо количество от него.

Под въздействието на топлината се разрушават клетъчните мембрани на доматите, което утроява количеството на ликопен в тях - мощен антиоксидант, който укрепва сърцето и предпазва тялото от рак.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес