Зелето (Brassica oleracea) е листен зелен зеленчук, който се предлага в плътно набита глава. Има различни видове зеле, които се различават по външен вид. Технически зелето е двугодишна култура, която цъфти и отива на семена през втория си сезон, когато завършва жизнения си цикъл. Повечето градинари го отглеждат като едногодишно и го берат в рамките на един вегетационен период за най-добро качество. Този хладен зеленчук трябва да се отглежда през пролетта или есента и има относително бърз темп на растеж.
Как да засадите зеле?
Кога да засадите?
Подходящото време за засаждане на зеле на открито е няколко седмици преди последната пролетна слана във вашия район. Важно е почвата да е подходяща за засяване. Зелето е култура за хладно време и не понася температури по-високи от 26 градуса. Можете също така да засадите семена в градината в края на лятото, след като отмине най-горещото време за есенна реколта.
Най-добрите зеленчуци за засяване до зелето
Избор на място за засаждане
Изберете слънчево място в градината с добър дренаж на почвата за вашето зеле. Избягвайте да засаждате в близост до други видове Brassica, като броколи, тъй като те могат да привлекат същите вредители и болести. Отглеждането в контейнер също е опция за зелето, въпреки че може да доведе до по-малък добив.
Разстояние, дълбочина
Засадете семена на дълбочина около 6 см. Засадете тънкия разсад на 45 см до 60 см един от друг. Повече пространство обикновено води до по-големи глави.
Градинарите издават тайни за богата реколта от ЗЕЛЕ
Грижа за зелевите растения
Светлина
Зелето има нужда от пълно слънце – 6-8 часа слънчева светлина. Но също така може да понася лека сянка, особено в топъл климат.
Почва
Зелето предпочита глинеста, добре дренирана почва, богата на органични вещества, леко кисело до неутрално pH на почвата. Смесете малко компост в почвата преди засаждане.
Вода
Зелето се нуждае от постоянна влажност на почвата. Нередовното поливане може да доведе до горчив вкус или деформирани глави. Добавянето на слой мулч около вашето зеле ще ви помогне да запазите почвената влага.