През пролетта или през есента: Кога е най-доброто време за засаждане на овошките

16 април 2025, 17:17 часа

Късното засаждане през есента също трябва да се избягва, особено в определени райони. Тогава корените по-трудно се регенерират и адаптират, което води до нежелани последствия.

Овощните дръвчета се засаждат през периода на покой през есента или пролетта. По-добре е да го направиte рано през есента, отколкото през пролетта, но ако решим да го направитe през пролетта, тогава трябва да е възможно най-скоро.

По съседски: Кои овошки си струва да засадите заедно и кои НЕ се разбират

Разсадът, засаден в началото на есента, т.е. до края на октомври, евентуално началото на ноември, има по-благоприятни условия за установяване в почвата и възстановяване на увредената коренова мрежа. По това време почвата е все още топла и влажна, така че растежът на корените започва веднага. Мрежата му обраства с по-тънки космати корени, а на мястото на увреждане се появяват по-дебели, раните заздравяват или се образуват мазоли, от които продължава разширеното израстване на нови. Освен това почвата над тях се сляга и се създава добра контактна повърхност между почвените частици и повърхността на корена, обяснява проф. д.т.н. Иво Милькович в книгата "Общо овощарство".

Още: Това е "лудото" дърво, което дава 40 различни сорта плодове

Рано напролет, преди началото на напъпването и разлистването, продължава интензивният им растеж, мрежите им се развиват и стават способни да снабдяват надземната част с необходимото количество вода и хранителни вещества.

Поради това овощните дървета се приемат по-добре, а също така растат по-бързо и по-добре през първата година след засаждането.

Внимавайте с тежки почви

Но трябва да се има предвид, че ако се засаждат късно през есента на тежки, т. е. глинести или глинесто-глинести и влажни почви, то в северните и студени райони успехът на работата е по-слаб, защото възникват различни нежелани последствия.

Още: Тези овощните дървета са най-устойчиви на температурни колебания

А именно, ако засадим овощните дръвчета късно, когато почвата е вече студена и преовлажнена, корените няма да започнат веднага да растат и да се обновяват, нито ще пораснат нови косми, а едва напролет, когато почвата се затопли. През това време не само, че не се регенерира, но и страда от различни наранявания като измръзване, гниене на места, където по-дебелите части са били наранени при изваждането от разсадника или капана и др.

В такива райони есенното засаждане се извършва само върху много подходящи по-леки, песъчливи и песъчливо-глинести почви, които имат добра водопропускливост, т. е. които не задържат много вода.

В топлите южни райони може да се засажда през цялата есен и дори през зимата, ако благоприятните температури продължават по-дълго, т.е. ако зимите са меки.

Засаждане през пролетта

Още: Овощни растения, които дават плодове на сянка

По-ранното засаждане през пролетта е по-добро от т. нар. отложено, защото мрежата се обновява и обраства с нови корени, преди да започне растежът на надземните органи и те са по-добре снабдени с вода и хранителни вещества.

От друга страна, късното пролетно засаждане има редица неблагоприятни последици . На първо място, коренът не е достатъчно подготвен и развит, поради което не може да снабди надземната част с необходимото количество вода и хранителни вещества. А именно растежът на надземната част започва почти едновременно с обновяването на корените след засаждане.

Никога не засаждайте овощни дървета на тези 7 места

Когато започне вегетацията на надземната част поради благоприятните температури на въздуха, корените изискват много вода. Въпреки това, тъй като все още не е в състояние да го снабди с вода, да не говорим за хранителни вещества, младите овощни дървета изпитват стагнация , забавяне и недостатъчен растеж през пролетта и лятото. Те не постигат добро, а често дори не задоволително развитие през първата година.

Още: Златно правило: Колко дълбоки и широки трябва да са дупките за засаждане на овошки?

Късното пролетно засаждане е особено неблагоприятно в топлите южни райони, където често се появява суша поради неравномерното разпределение на валежите. Младите овощни дръвчета страдат повече от засушаване след засаждане, тъй като корените им са слабо развити и имат относително малка попивна повърхност. Поради това овощните дръвчета често не успяват да се развият добре, а ако го направят, не постигат добро развитие през същата година.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес