Как и кога е най-подходящото време да засадите арония

16 април 2025, 17:08 часа

Плодовете на аронията или Aronia melanocarpa са вид малки, кръгли тъмни плодове, които са предимно от Северна Америка, но сега са по-популярни сред хората, които искат да живеят здравословно. 

Учени: Това растение спира атеросклерозата и сваля кръвната захар

Плодовете на аронията се считат за отличен източник на микроелементи и имат антиоксидантни свойства сред всички останали плодове. Високите нива на витамин С , полифеноли, антоцианини и проантоцианидини осигуряват много ползи за здравето, помагат в борбата срещу свободните радикали и имат голямо въздействие върху човешкото здраве и благосъстояние.

Още: Как се приготвя домашен сок от арония - много полезен през зимата

 Плодовете на аронията могат да се консумират като пресни плодове или могат да се използват като съставка в рецепти , като сокове и пайове. Плодовете са силно стягащо и могат да оставят устата да се чувства суха и като шкурка. Следователно може да не е препоръчително да ги ядете всички наведнъж.

Тези плодове са полезни за много важни системи на тялото, включително имунното здраве, сърдечно-съдовата функция и здравето на мозъка, и имат антидиабетно действие.

Засаждане на арония

Аронията може да се засажда през есента, но и през пролетта. Важно е климатичните условия през периода на засаждане да са умерени. В нашия район най-често се засажда черна арония, но има и червена и лилава арония, която е хибрид на черна и червена.

Още: От стария тефтер на баба: Как да направите сок от арония

Аронията цъфти през пролетта, а плодовете узряват от края на лятото до началото на есента. Видът е самоопрашващ се, но плодовете са по-големи, когато има повече дървета, които се опрашват взаимно.

Обича слънчеви места

Изберете слънчеви места за засаждане, но може да понесе и частична сянка. За добър цъфтеж и плододаване е необходимо поне 6 часа пряка слънчева светлина. Ако дървото е на сянка, то ще расте и ще се развива по-слабо и добивът ще бъде по-нисък. Изберете добре дренирана почва. Те са толерантни към pH на почвата. Като повечето овощни видове не обича преовлажнени почви или високи подпочвени води. Засаждат се на разстояние от 1,20 до 2м.

Условия за засяване на АРОНИЯ: Полезен дар за вашата градина

Ямката за засаждане трябва да е до три пъти по-широка и по-дълбока от съда, в който се намира разсадът. Реагира много положително, когато в дупката за засаждане се добави органичен тор или компост. Разпръснете корените и покрийте с изкопаната пръст. Натиснете леко надолу, за да изкарате въздуха. Поливайте добре засадените растения.

Още: Какви грешки се правят при отглеждане на арония в двора

Грижа за млади разсад

За да може разсадът да се вкорени и да продължи да расте и да се развива през следващите няколко години, е необходимо редовно поливане. Не забравяйте да поставите защита срещу гризачи. За да се запази влагата през сухите периоди, площта около аронията се мулчира.

Още: Този плод прочиства и е идеален лек за щитовидната жлеза и анемията

Цъфти и плододава на по-старо дърво, след петата или дори седмата година. За да поддържате жизнеността на храста, премахвайте старите издънки след няколко години и редовно отрязвайте счупени и сухи клони.

Сред вредителите те могат да бъдат атакувани от листни въшки, които често се носят от мравки, и космат розов мащаб . Затова обърнете внимание на тези насекоми и приложете мерки за контрол.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес