Необходимо е да се познават вредителите, за да могат да се вземат превантивни мерки, да се разпознаят първите признаци на тяхното присъствие и да се проведе контрол и защита на културите.
Отглеждането на домати в оранжерия и на открито носи своите рискове. Освен болестите и плевелите, основен проблем могат да бъдат различни неприятели, които чрез начина си на живот и хранене намаляват добива и качеството на плодовете. В някои случаи пораженията могат да бъдат пълни, особено ако са нападнати млади растения.
Всички говорят за диетата с домати, която топи килограмите за дни
Необходимо е да се познават вредителите, за да могат да се предприемат превантивни мерки, да се разпознаят първите признаци на тяхното присъствие и да се извърши контрол и защита на културите. Те са най-често срещаните насекоми, които могат да бъдат намерени по всички органи на растенията в различни стадии на развитие, от яйца до възрастни.
Още: Каква е оптималната температура за домати в оранжерия
Листни въшки
Най-често се появяват листни въшки. Има многобройни видове и общото за всички е, че са малки насекоми, които изсмукват растителни сокове. С изключение на доматите нападат почти всички растителни видове. Появяват се през пролетта, но и през есента, когато е достатъчно топло и влажно и докато растенията са сочни. Намираме ги по млади листа и вегетативни върхове, които имат сочна и нежна тъкан. Те могат да бъдат донесени от мравки, защото се хранят с медената роса, която отделят. Медената роса е тази, която допринася за заселването на саждите. Проблемът е по-голям, когато знаем, че те пренасят вируси , причиняващи болести по растенията.
Белокрилки
Един вредител е често срещан в оранжериите. Това е бяла или пеперудовидна листна въшка, която изсмуква сок, но допринася за разпространението и появата на болести по растенията. Колониите са разположени от долната страна на листата и причиняват пожълтяване.
Още: Тази тайна съставка удвоява реколтата на доматите
Има много поколения и затова те трябва да бъдат потиснати възможно най-скоро.
Акари
През лятото откриваме акари по долната страна на листата на доматите. Повечето видове предпочитат сухо и топло време. Поради малкия си размер те са трудни за откриване. Населението се увеличава бързо, което означава, че трябва да го лекуваме възможно най-скоро.
Трипси
Още: Тайната на сладките домати - дори опитните градинари я забравят
Увреждането на доматите се вижда като ярки, сребристи точки. Тъканите на листата и плодовете са засегнати от некроза. Освен че намаляват растежа, развитието и добива, трипсите са преносители на болести.
Кордицепс, земеровки, ларви на кълвачи...
Сред почвените вредители водещи са нематоди, телени червеи, охлюви и ларви на бръмбари (майски бръмбари). Тъй като доматите са култура, която се полива редовно, почвата е рохкава, което устройва тези вредители. Те са много ненаситни, изяждат корените и в крайна сметка водят до спиране на растежа и развитието на растенията, а понякога и до пълното им загниване.
Миризливи буболечки
Още: Как се прави връзване на домати в оранжерия
През последните години миризливи буболечки, които смучат сок, причиняват големи щети в определени райони. Най-забележимите симптоми са върху плодовете на доматите, където се появява обезцветяване около мястото на пробиване. Плодът става пъстър, деформиран и безвкусен.