Лудото дървото от 40 плода на Ван Акен, изобретение, точно както звучи, е в състояние да произвежда 40 различни сорта плодове - сливи, праскови, кайсии, нектарини, череши и други.
Последен момент за варосване на овошки – ето как да приготвите мляко от вар
42-годишният скулптор и професор по изкуство в университета в Сиракуза създаде първото си многоплодно дърво през 2008 г., като присажда заедно клони от различни дървета. Той възнамерявал да създаде произведение на естественото изкуство, което да се трансформира. Той мислел за дървото като за скулптура, защото може, въз основа на това, което къде е присадил, да определи как се трансформира.
На каква височина се извисява най-високото дърво в света
Днес има 18 от тези чудни дървета, като още три са засадени тази пролет в Илинойс, Мичиган и Калифорния. Седем се намират в Ню Йорк - включително първото дърво с 40 плода, което все още е в кампуса на Сиракуза - и още шест са в малка горичка в Портланд, Мейн. Други отделни дървета, за които се твърди, че струват до 30 000 долара, са били закупени за частни домове и музеи.
Още: Нашите предци никога не са садили смокини близо до къщата, ето защо
Това, казва Ван Акен, може да е „най-обичаното“ от неговите дървета. „От деня, в който беше засадено“, казва той, „изглеждаше, че привлича хората.“
Оцеляло след Ибрахим паша и гръцката революция: Изкорениха 300-годишно дърво заради паркинг
Въпреки че изисква прецизност, присаждането, необходимо за създаването на тези многоплодни дървета, не е толкова сложен процес. Ван Акен, който е израснал във ферма в Пенсилвания, взема резен от плодно дърво, което включва пъпки, и го вмъква в съответстващ разрез на дърво гостоприемник, което расте поне три години. След това той увива електрическа лента около мястото, за да държи парчетата заедно. Когато всичко върви добре, „вените“, казва той, на различните дървета се вливат една в друга, така че споделят съдова система.
Обявиха за защитен вид 300-годишен дъб в Пловдивско
Друг път Ван Акен използва вид присаждане, включващо само пъпките. Той премахва здрави пъпки от дърво през февруари и ги съхранява във фризер до август. След това той отрязва пъпките от клоните на дървото гостоприемник и ги заменя с тези, които са били в хладилно съхранение. Той увива новите пъпки в найлон, създавайки парников ефект, а на следващата пролет отрязва всички останали стари пъпки близо до присадката. Идеята, казва Ван Акен, е да се подмами дървото-домакин да повярва, че новите парчета са част от него.