Чесънът е една от любимите зеленчукови култури в нашия регион, така че трябва да отделите поне част от градината си за тази луковица, която освен че е много полезна за консумация , прогонва и много вредители.
Засадете това до розите, за да станат по-силни
Студоустойчив
Понася много добре ниски температури, като пониква при 3 до 5°C, а развито растение издържа на температури до -30°C. Оптималната температура за растеж е 17 до 20°C, докато през фазата на зреене на луковицата са необходими температури от 25 до 30°C.
Още: Без химия: Хитрите градинари торят градината с чесън
Има есенни и пролетни сортове, като те се различават по големината на луковиците и броя на скилидките в тях. Така пролетната скилидка има по-малка глава с повече малки скилидки, за разлика от есенната скилидка, която има по-голяма глава и по-малко големи скилидки. Пролетта обаче продължава по-дълго, по-твърда е и по-богата на етерични масла. Един от показателите е, че пролетните скилидки нямат централно стъбло, а по-скоро скилидките са притиснати една към друга. И двете се отглеждат по сходен начин, а общото между тях е агротехниката и това, че не обичат кисели почви .
Къде да засадите чесън, за да отблъсне вредителите от градината ви
Топ 5 съвета за засаждане на чесън:
1. Не засаждайте есенни култури през пролетта
В случай, че нямате собствен пролетен чесън, купете го от доверени източници, за предпочитане специализирани селскостопански магазини. А именно, ако засадите есенен сорт през пролетта, той няма да има достатъчно време да развие луковици, тъй като тези сортове обикновено изискват по-дълъг период на студено време, за да се развият. Това ще доведе до по-нисък добив, а може дори да не се образуват изобщо. Освен това те ще бъдат по-податливи на болести и вредители.
Още: Лъжат за цените: КЗП спипа нелоялни търговци преди Великден
2. Спазвайте сеитбообращението
Чесънът, както всички растения от семейство Alliaceae, не се препоръчва да се отглежда на едно и също място в градината поне пет години, тъй като ще му липсват определени хранителни вещества, необходими за растежа, което може да доведе до намален добив и качество. Освен това те ще бъдат по-податливи на определени болести и вредители.
Най-добрите предкултури са тези, които не принадлежат към едно и също семейство, а едни от най-добрите са бобовите растения, защото обогатяват почвата с азот, следвани от царевицата, картофите и зеле.
3. Най-добри съседи
Още: Торене на чесъна през пролетта: Каква е тайната на добрата реколта
Чесънът е известен като растение, което отблъсква някои вредители, така че е добре да го засадите до морковите , за да отблъснете морковените мухи, както и полевки, които ще изядат корените му. Той расте добре с маруля, защото няма да пречи на растежа му, нито споделят вредители. Ако расте до ягоди, ще ги предпази от листни въшки и мравки. Съчетава се добре и с краставици, малини, рози и домати, но никога не трябва да се засажда близо до бобови или зелеви растения.
Още: Какво трябва да знаем за пролетното пръскане на чесъна
4. Подготовка на почвата
Преди засаждане култивирайте почвата, така че да е добре дренирана и рохкава. Можете да добавите компост или зрял оборски тор, което ще подобри структурата на почвата и ще осигури необходимите хранителни вещества в началото на растежа. Пепелта също ще му бъде от полза , но имайте предвид, че повишава рН реакцията и не трябва да се използва на слабо кисели, неутрални и алкални почви. Пепелта не съдържа азот, така че не я използвайте вместо основно торене.
5. Дълбочина на засаждане
Още: Чесън: Как опитите градинари го използват срещу вредители в градината
Луковиците трябва да се засаждат на дълбочина около 3-5 cm . По-дълбоко от това може да доведе до по-бавен растеж или по-слабо развитие. Освен това оставете достатъчно разстояние между луковиците, за да могат растенията да се развиват правилно. Разстоянието между тях трябва да е приблизително 10-15 сантиметра, а ако ще берете млади, можете да ги засадите по-гъсто и след време да ги разредите.
Разстоянието между редовете трябва да е достатъчно, за да можете да го вкопаете, около 30 см.