Фунгицидите са вещества, използвани за борба с гъбичките, причинители на болести по растенията, и могат да идват и от естествени източници. Те са алтернатива на конвенционалните и се използват най-често в по-малки градини и биопроизводство. Смятат се за по-безопасни за околната среда и човешкото здраве.
Още: Нямате сода за хляб: Можете да я замените с тези два продукта
Най-известните природни фунгициди
Може би най-известната е содата за хляб, която е ефективна за предотвратяване на инфекции, тъй като променя pH реакцията на повърхността на растителните органи. За да предотвратите появата на ръжда и мухъл, добавете 4 супени лъжици сода за хляб и 1 супена лъжица растително масло към 1 литър вода. Като превантивно средство срещу мана и брашнеста мана смесете 1 супена лъжица сода за хляб, 1 литър мляко и 5 до 10 литра вода. Разбъркайте добре, така че содата да се разтвори и да не запуши дюзите на спрея.
Още: Сода за хляб: Как помага за богата реколта от домати
Чесън и лук, лайка и смеси от други видове зеленчуци също са много ефективни. Продуктът ще "залепне" по-добре върху листа, ако добавите няколко капки растително масло или органичен течен сапун.
Маслото от нийм също има свойства да контролира различни гъбични заболявания, могат да се използват и масло от чаено дърво и лимон, както и оцет.
Преди или след дъжд?
Но времето за прилагане на тези продукти също е важно, особено когато се редуват дъждовни и слънчеви периоди с по-високи температури, които са идеални за развитие на гъбички.
Още: Как правилно да използване на сода за хляб в градината си
Тъй като превенцията е ключова, идеално е зеленчуците и другите растения да се третират с фунгициди преди дъжд. Ако е възможно, извършете третирането преди прогнозираните валежи, няколко часа или дори дни, така че тези средства да имат време да се абсорбират и изсъхнат върху растенията.
По този начин ще действате превантивно и ще предотвратите инфекции с гъбични патогени и ще намалите риска от заболяване. Фунгицидите прилепват по-добре към сухите листа и приложени по този начин осигуряват по-дълготрайна защита.
Ако не сте имали време да ги третирате преди дъжда, можете да го направите след това. Изчакайте листата да изсъхнат и едва тогава ги напръскайте. Най-добре е да направите това в късния следобед, преди да падне росата. Не се препоръчва рано сутрин или през най-горещата част от деня.
Други мерки за превенция
Още: Ползи сода за хляб – кои са нейните най-здравословни приложения
Други мерки за превенция също са важни, като избор на място за засаждане. Отглеждайте растения в подходящи за тях условия. Тези, които обичат слънчеви места, ако са засадени на сянка, ще бъдат по-податливи на гъбички. Най-добрият пример за това са доматите, чушките, тиквичките и краставиците.
Винаги поливайте растенията в корена, никога отгоре, по листата. Освен че им причинявате температурен шок, вие ги овлажнявате ненужно и създавате условия за развитие на инфекции.
Защо трябва да изплакваме зъбите си със сода за хляб?
Дайте им въздух , не ги засаждайте на гъсто, а ако около тях има висока трева и друга растителност, ги окосете или проредете.
Мулчирането задържа влагата, но материалът трябва да е сух на повърхността, защото ако се появи плесен, тя може да се пренесе в растението.