Торовете играят основна роля в получаването на изобилни реколти от ягоди. Въвеждането на хранителни добавки е задължителна мярка. В тази статия ще научите какви торове трябва да използвате, за да получите най-добри резултати. Лесно ще намерите отговора на въпроса с какво да подхранвате ягодите за добра реколта.
Кои хитрости при засаждането на ягоди ни дават богата реколта?
Торене на ягоди след топене на снега
Първото подхранване на ягодите се извършва през пролетта веднага след топенето на снега и изсъхването на повърхността на почвата. Тук е важно да се коригира недостигът на азот. Именно високото съдържание на това вещество ще помогне на ягодоплодното растение да възстанови силата си след дългия зимен сън.
От народните средства по-ефективен е кравешкият тор, разреден с вода в съотношение 1 кг тор на 5 литра вода. Приготвеният разтвор трябва да се използва за напояване на растенията в размер на 1 литър на храст. От съвременните торове Hesi TNT Complex е по-подходящ за ягоди. Той съдържа напълно органичен азот, който лесно се усвоява от растенията.
За подхранване на ягодите 50 мл от препарата се разреждат в 10 л вода. Разходът е половин литър за всеки храст.
• Плюсове: концентрат, икономична консумация, съдържа пълен набор от необходими вещества
• Минуси: по-скъпи от "народните" средства
Торене на ягоди преди цъфтежа
Образуването на пъпки отнема много сила и енергия от ягодите и през този период е важно да помогнете на растенията, като ги подхранвате с торове с високо съдържание на калий. Ако ягодите имат достатъчно от този елемент, ще има много плодове, те ще бъдат големи и сладки.
От традиционните торове, използвани през този период, се използва калиев нитрат. Разрежда се 1 с.л. тор в 10 литра вода, разбъркайте до пълното разтваряне на гранулите и нанесете под корена на всеки ягодов храст в размер на половин литър на 1 m2 от площта.
През периода на формиране на ягодови пъпки, концентратът Hesi Bloom Complex се е доказал като ефективен. Концентратът се разрежда в съотношение 50 ml на 10 l вода и се нанася под всеки ягодов храст в обем от 0,5 l. Резултатът е обилен цъфтеж.
• Плюсове: съдържа pH коректор, икономична консумация
• Минуси: висока цена в сравнение с традиционните торове
Торене на ягоди по време на цъфтеж
Модерна алтернатива на борната киселина е мощният активатор на цъфтежа Hesi Boost. За подхранване на ягоди 20 ml концентрат се разреждат в 10 литра вода.
• Плюсове: подробни инструкции, икономична консумация, ефективност
• Минуси: относително висока цена
Торене на ягоди през периода на плододаване
За да помогнете на ягодите да растат големи, сочни, сладки, можете да подкрепите растенията с витамини по време на периода на плододаване. Витаминният концентрат Hesi SuperVit е лесен за употреба и ефективен.
Само 1 капка от продукта се разрежда в 4,5 литра вода. Разрешено е както пръскането на храстите, така и прилагането на торове към корените.
Какво ТРЯБВА да засадите до ягодите?
• Плюсове: силен концентрат, универсален продукт, всички витамини и аминокиселини в 1 бутилка
• минуси: сравнително висока цена
Торене на ягоди след прибиране на реколтата
След плододаване започва образуването на цветни пъпки за следващата година от живота на ягодата. И за да бъде реколтата през следващата година изобилна и плододаването стабилно, е важно да се подхранват растенията. На този етап ягодите имат висока нужда от калий и фосфор.
От бюджетните народни средства дървесната пепел се счита за най-добра за късно тореен. Достатъчно е да разпръснете 5 чаши пресята пепел на всеки квадратен метър от ягодовата леха, да я вкопаете в почвата с мотика и да полеете с топла вода. Сред продуктите, закупени от магазина, торове като „ Gumi-Omi “ с калий, фосфор и азот ще помогнат за подготовката на ягодови храсти за зимата .
• Плюсове: достъпна цена, балансиран състав, лекота на използване
• Минуси: висока консумация
Обобщение
1. Торенето след топенето на снега е необходимо за възстановяване на силата на растенията след дълга зима.
Къде е най-добре да засадите ягоди?
2. Торенето преди цъфтежа ще даде на ягодите сила и енергия да образуват пъпки, а впоследствие и яйчници.
3. Торенето по време на цъфтежа ви позволява да намалите броя на празните цветя, да образувате буйни храсти и силни яйчници.
4. Торенето през периода на плододаване увеличава шансовете за големи и сладки плодове.
5. Подхранването след прибиране на реколтата е необходимо за растенията, за да възстановят силата си, да се подготвят за зимата и да натрупат хранителни вещества за следващия сезон.