Содата за хляб и пепелта, използвани самостоятелно, са добри средства за торене на градината. Но опитните градинари знаят много добре кога и как да използват тези две съставки, за да извлекат максимална полза от тях.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Сода и пепел в градината
Натриевият бикарбонат може да се използва за деоксидиране на почвата. Пепелта е добър тор, който е източник на калий, фосфор, калций и други полезни за растенията микроелементи. Но ако смесите коментираните две съставки, ще получите невероятно ефективно средство за торене на градината.
Никога НЕ смесвайте пепелта с това, когато торите градината
На първо място е важно тези два компонента да се смесят правилно. Необходимо е съотношението им да бъде равно: на една част натриев бикарбонат се слага една част пепел. Поръсете внимателно получения прах върху лехите. Благодарение на този трик градинските култури ще бъдат отлично защитени от охлюви.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Опитните градинари разчитат на още един трик - те добавят натрошени черупки от яйца към сместа. В случая рискът от поява на коремоноги в градината става почти нулев.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Градинарите с опит използват сода бикарбонат за:
- профилактика на гъбични заболявания (фунгицид)
- като естествен инсектицид
- като естествен хербицид
- за определяне pH на почвата
- като растителен стимулант
Има няколко болести по растенията, които засягат както цветни, така и зеленчукови растения, срещу които се използва сода за хляб, понякога в комбинация с други съставки, а понякога и самостоятелно.
Най-известният пример е третирането на рози срещу черни петна. Содата за хляб има способността да предотвратява образуването на спори на гъбата Marssonina rosae. Болестта обикновено се проявява в края на лятото, когато листата на розата се покриват с неясни черни петна, след което пожълтяват, падат и жизнеспособността на храста е застрашена.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
За да предотвратите появата на черни петна по розите, напръскайте със състава в количество от 4 ч. л. за 4 литра вода. Този метод е приложим и за третиране на гроздето.
Разтворът въздейства на патогена, като променя нивото на рН на листата, което затруднява допълнителното заразяване на растенията от гъбичките.
За брашнеста мана и пухкава мана, често срещан проблем при краставици и тиквички при висока влажност, пригответе различен състав: за четири литра вода вземете 1 супена лъжица сода за хляб, 1 супена лъжица растително масло и 1 супена лъжица течност за миене на съдове. Разбъркайте и пръскайте, когато няма ярко слънце.
Торене с пепел - за кои растения е най-добро