Дървесната пепел е ефективен тор за много растения. Въпреки това, в комбинация с някои други елементи, тя може напълно да съсипе реколтата. При торене тя не трябва да се смесва никога с тях.
Още: Хитът на сезона: Този сорт краставици дава по 16 кг реколта
Още: Най-често срещаните вредители по доматите, за които трябва да внимавате
С какво не трябва да смесвате пепел?
Дървесната пепел е богата на азот, калий, фосфор и други хранителни вещества. Поради това не се препоръчва нейното смесване с азотсъдържащи елементи, сред които най-често срещаните са следните:
- вар;
- амофос;
- амониев нитрат;
- амониев сулфат.
Смес от дървесна пепел с някои органични компоненти също е опасна. Например, пилешкият тор съдържа много азот, следователно не трябва да се смесва и с пепел. Същото важи и за оборския тор.
Торене с пепел - за кои растения е най-добро
Още: Как правилно да използвате сода за хляб в градината си при борба с гъбичките
Още: Пролетно засаждане на чесън - на каква дълбочина се прави
Пепелта се използва като тор за градински цветя и стайни растения по време на засаждане в периода на образуване на пъпки, добавя се към водата за напояване. Благодарение на това се увеличава декоративният ефект и продължителността на цъфтежа. При засаждане на ягодоплодни храсти и овощни дървета в дупката за засаждане се добавя пепел, смесена с торф или хумус. Благодарение на това разсадът бързо се адаптира към ново място и започва да расте.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: През пролетта или през есента: Кога е най-доброто време за засаждане на овошките
Пепелта се използва за обработка на градински парцели през есента или пролетта 2-3 седмици преди засаждането на разсад. Освен че обогатява почвата с полезни вещества, тя отблъсква насекомите вредители, които предпочитат да презимуват в почвата.
През есента тази съставка се използва при копаене - тя ефективно намалява киселинността. Подобрява качеството на почвата, нейната пропускливост на въздух и влага. Действа благоприятно на микроорганизмите в почвата. Полезните свойства на тази съставка се задържат в продължение на 3-4 години, така че не се препоръчва да се използва веществото по-често от препоръчаното. Преди употреба трябва да сте наясно кои растения не понасят добре торенето с нея.
Има доста голям списък от растения, които не трябва да се засаждат в градината след добавяне на пепел, те включват култури като:
Още: Това е "лудото" дърво, което дава 40 различни сорта плодове
Още: Топ 7 причини да засадите ябълка в двора си
- киселец;
- репичка;
- дини;
- хортензия;
- азалия;
- боровинка;
- иглолистни дървета (бор, туя).
Трябва да запомните следното: ако дадено растение се нуждае от кисела почва, за да расте, не трябва да използвате пепел за тор. Ако торенето е извършено през есента или пролетта, тогава засаждането на горните растения на това място може да се извърши една година след процедурата.
От цветята орхидеите и теменужките не понасят торенето с тази съставка. Те растат по-добре в почва с високо ниво на киселинност. В същото време окисляването на почвата също ще има отрицателно въздействие върху развитието им.
Пепел за борба с вредителите в градината - ето как се използва