Градинарите, предпочели сами да отгледат разсада си, се нуждаят от знания и умения, гарантиращи правилното му развитие и богатата реколта. За качеството на продукцията са важни изборът на семена, съхранението и подготовката им, температурата, влажността и наличието на слънчева светлина, подходящата почва и дори съдовете, в които се отглежда разсад.
Каква е тайната да отгледаме здрав разсад домати
Каква е най-добрата почва за разсад?
Изборът на почва за разсад е от ключово значение за развитието на крехките покълнали растения, както и за самото покълване на семената. Тъй като младите растения са много по-чувствителни към дисбаланс на минерали, към инфекции и патогени, грешките, допуснати от градинарите на този етап, могат да костват реколтата. Ако сте решили да отгледате разсада за доматите сами, първо е важно да не посягате към пръст от градината, а да осигурите специална почва за началото на живота на доматите, за да се насладите на вкусни, здрави, ароматни плодове. Готовите почвени смеси имат ценни предимства, сред които:
- минимизират риска от грешки при избора на почва за разсада,
- не съдържат патогени, обеззаразени са,
- осигуряват правилното количество и съотношение на хранителни вещества, необходими за крехките покълнали семена,
- структурата им е фина и не съществува риска да нарани корените на разсада, които на този етап от развитието на растението са много фини и крехки.
Тези предимства на готовите почвени смеси важат за всички видове разсад, но каква е най-добрата почва за разсад домати?
Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Каква е най-добрата почва за разсад домати?
Когато отглеждате разсад домати, важно е да имате предвид, че изборът на почва е сериозна и отговорна задача в градинарството и особено когато ще отглеждаме домати, тъй като те са много взискателни към почвата и влажността ѝ. Тези стъпки ще ви помогнат да се убедите, че сте направили оптималния избор.
Правила за засаждане на разсад от доматите през януари и февруари
- Уверете се, че в почвата не само е постигнат баланс на микро, макроелементи и органични вещества, но и че те са и в достатъчно количество, необходимо за отглеждането на разсада, тъй като торенето преди засаждането му в парника или градината е нежелано.
- Подходящата почва за разсад домати не е нито киселата, нито алкалната. Правилният избор е почти неутрално ниво на киселинност.
- Почвата трябва да е рохкава, за да осигури нормалното развитие на корените и да не увреди крехката коренова система на покълналите семена. Дребната структура позволява доматите да развият мощна и здрава коренова система, която ще позволи правилното им вкореняване и развитие, когато разсадът бъде преместен на постоянното място, избрано за отглеждането на доматите, независимо дали това е градината, или е парникът. Правилната структура на почвата позволява задържане на влагата, така важна за семената и покълването им, а след това и за развитието на разсада. Хомогенна и лека, тя е идеална среда за първите дни и седмици от развитието на растенията.
- Торфен субстрат, закупен от специализиран магазин, е оптималният избор за начинаещите градинари, тъй като изключва възможността за грешки поне по отношение на почвата. Препоръчва се добавяне на пръст към торфа, закупен от специализиран магазин. Важно е обаче да бъде обеззаразена тази пръст, тъй като разсадът е изключително крехък и патогените биха били пагубни за семената за разсада. Обеззаразяват се и семената, като лесен начин да осигурите това обеззаразяване е употребата на калиев перманганат. Някои специалисти препоръчват и добавяне на пепел към субстрата, но бъдете много внимателни с нея особено ако нямате опит и сте начинаещи в отглеждането на домати или разсад за тях.
- Не пропускайте да навлажните субстрата, преди да засадите семената. Осигуряването на оптималните нива на влажност е съществено важно толкова, колкото хранителните вещества, топлината и слънчевата светлина.
Доматен разсад - ето какво да направите с него преди да го засадите в градината
Не се притеснявайте да попитате специалистите, ако срещате трудности или ако се чувствате несигурни.