Проф. Светослав Малинов: И ГЕРБ ще се замисли за смисъла от правителство

17 април 2025, 10:08 часа • 1904 | прочитания

“След влизането в еврозоната не просто ПП-ДБ трябва да се върне към опозиционното си поведение, което ще стане мигновено, но мисля, че дори ГЕРБ ще се замисли какъв е смисълът от съществуването на това правителство. Така че не му давам дълъг хоризонт". Това каза по БНР политологът проф. Светослав Малинов. Според него парламентарни избори ще има догодина, след като бъде въведено еврото, а той не се съмнява, че ще покрием критериите за приемането му:

"Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в еврозоната.

Различните партии ще се опитат да обявят това за свой успех, след което мисля, че най-разумният изход е ново мнозинство - много по-стабилно, много по-здраво и много по-приемливо за избирателите на партиите, които ще участват в него", каза политорогът.

Още: Правителството си отива? Денков каза кога ще има нови избори

Правителството няма да падне 

ПП-ДБ не са направили никакъв компромис, като са заявили позицията си да не подкрепят днешния вот, подчерта той:

"Няма компромис. Има правилна и разумна политика с оглед баланс. Идеята - че в името на някаква радикална опозиционност трябва да се търси в момента всяка възможност да се свали правителството, независимо от голямата цел, тази идея е разрушителна“.

Вотовете на недоверие имат няколко функции, но падането на правителството не е измежду тях:

Още: Има кална схема във вотовете на недоверие: Говори бивш вицепремиер

"Това е крайна цел, която много рядко се постига. Провежда се дебат, общественото внимание се приковава към определени партии и политици. Тези, които внасят вота, излизат на преден план. А тези, които го подкрепят, се изолират от европейския процес.

Бих определил този вот в по-дълбокия му смисъл като някаква борба за надмощие в антиевропейския проруски сектор в българската политика, тъй като партиите "Възраждане", "Величие" и МЕЧ са стъпили върху този електорат и са в тежка конкуренция в сравнително тясно пространство".

Колаж Actualno.com

Парламентарната аритметика показва - това правителство ще има винаги мнозинство, дори без ДПС - Доган, каквото и да стане накрая, каза проф. Малинов. 

Пеевски и Магнитски

Още: Правителството "Желязков" пада: Радостин Василев обеща разкрития за големи престъпления на МВР

Усещането за влиянието на Пеевски идва от прокарването на определени законопроекти и свои хора в регулаторите и на други места. Проф.

Малинов смята, че и ГЕРБ, и БСП, и ИТН са склонни да приемат сътрудничество с ДПС - Ново начало, но продължават да игнорират Пеевски, когато става дума за публични постове:

"Това двояко положение ще продължи. Но след еврозоната ще има политическа развръзка - нови избори. Другият вариант е да има преформатиране на мнозинството в смисъла на официално включване на ДПС-Ново начало и официално преструктуриране на парламентарни комисии, държавни агенции, правителство с включване официално на Пеевски".

По повод изказването на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че в момента тече процес по изваждането на Делян Пеевски и Владислав Горанов от санкциите по Магнитски, професорът напомни, че те  се налагат на хора, които са доказано участвали в корупция или в нарушение на правата на човека. Според него проблемът с тях е много тежък и морален:

Още: Трудно управление: Гласуват втория вота на недоверие срещу кабинета „Желязков“

"В момента, в който стана ясно, че без Пеевски няма работещо мнозинство, излезе съобщението на Борисов. В момента, в който стана скандалът в Боянските сараи, ДПС на Доган излезе от мнозинството. Не са много фини в действията си изглежда българските политици в момента. Прекалено ясни са връзките между събитията и тяхното поведение".

Още: "Игра между "Възраждане" и ГЕРБ": Коментар на Ивайло Мирчев за вота на недоверие

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес