Ролята на калция в растежа, развитието и плододаването на доматите е много голяма. Този химичен компонент компенсира влиянието на микро- и макроелементите върху процесите на растеж и развитие на доматените растения, нормализира метаболизма на хранителните вещества, участва в процесите на фотосинтеза и пренос на въглехидрати. Калцият повишава здравината на растителните тъкани и спомага за увеличаване на издръжливостта на доматите.
Още: Какво трябва да знаем за засаждането на спанак през пролетта?
Още: Хитът на сезона: Този сорт краставици дава по 16 кг реколта
Калцият е необходим за доматените растения на всички етапи от вегетационния период. На ранен етап участва в развитието на силна коренова система. Заедно с азота, фосфора и калия стимулира растежа и развитието на растенията, цъфтежа и образуването на плодове. Калцият и магнезият в растенията са в основата на междуклетъчното вещество – пектин.
Недостигът на този важен елемент води до смърт на корените, забавяне на растежа и развитието на растението (до смъртта на точките на растеж), падане на цветчетата и яйчниците, както и появата на гниене на края на цветята върху вече поставени плодове.
Кога да засеем доматите, за да постигнем високи добиви?
Още: Най-често срещаните вредители по доматите, за които трябва да внимавате
Още: Как правилно да използвате сода за хляб в градината си при борба с гъбичките
Недостигът на калций в почвата е необичаен. Повечето градинари прилагат различни торове, съдържащи калций: пепел, вар, доломитово брашно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Пролетно засаждане на чесън - на каква дълбочина се прави
Още: През пролетта или през есента: Кога е най-доброто време за засаждане на овошките
Причината за недостига на калций в растенията е, че прекомерното прилагане на торове, съдържащи азот, пречи на усвояването на този важен елемент от растенията. За съжаление, подвижността на калция е ниска и усвояването на този елемент е трудно, особено на кисели почви.
Ситуацията се влошава от високата температура и солеността на почвата. Също така, липсата на калций може да бъде причинена от неправилно прилагане на торове на базата на калий и манган. За кореновото хранене на растенията калцият се предлага под формата на Ca2+ катион. Доматите го приемат заедно с вода и го изпращат в зоните на консумация (листа и плодове). Нередовното и недостатъчно поливане, в резултат на което почвата изсъхва и кореновата система се уврежда, предизвиква воден стрес у растенията.
Признаци на калциев дефицит при доматите
Още: Как и кога е най-подходящото време да засадите арония
Още: Това е "лудото" дърво, което дава 40 различни сорта плодове
При недостиг на калций най-напред са засегнати корените на растението. Развитието на кореновата система се забавя, корените се разграждат и умират. По листата се появяват хлоротични петна, младите листа стават по-малки и деформирани, възрастните листа, напротив, увеличават размера си и потъмняват. Върховете на издънките изсветляват и умират, цветовете окапват. Най-яркият признак за недостиг на калций при доматите е появата на сиви петна по върховете на плодовете, които се наричат гниене на върха или „горно гниене“. Цветното гниене не е инфекциозно заболяване, то е признак на недостиг на калций, който трябва да се попълва, за да не се загуби значителна част от реколтата.
Торенето може да се извърши по коренов и листен начин с различни торове, съдържащи този елемент. За кореново хранене на почви с висока киселинност е много подходящ калциев нитрат (калциев нитрат, калциев нитрат), познат на много градинари, със съдържание на калций 27% и азот - 14,9%.
Направете това и можете да сте сигурни, че ще имате богата и силна реколта от домати това лято
За подхранване гранулите от тор се разтварят във вода в съотношение 10 g калциев нитрат на 10 литра вода и се прилагат 500 ml към всеки храст. За по-добро усвояване доматите трябва да бъдат добре напоени предварително. Листното (листно) подхранване е по-бърз начин за попълване на калциевия дефицит.
Не е препоръчително след цъфтежа да се използва листно торене с калциева селитра. За да направите това, можете да изберете друг тор, който не съдържа нитрати. Липсата на калций може да се попълни с помощта на готов разтвор на калциев хлорид, който се продава в ампули в аптеката. За приготвяне на разтвора ще ви трябват 2 ампули по 5 ml на 10 литра вода. Пръскайте, докато храстът се намокри напълно. Този тор е подходящ за домати, склонни към угояване, както и на етапа на образуване на плодове.
Прост и достъпен тор, съдържащ калций, е дървесна пепел. Калцият се съдържа в различни съединения, което ви позволява да разрешите проблема с дефицита по цялостен начин.
Навременното и оптимално подхранване на домати с торове, съдържащи калций, ще увеличи добива, качеството и вкуса на доматите.