Вицепремиерът и министър на финансите в служебния кабинет на Димитър Главчев - Людмила Петкова, изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис и европейският комисар по икономика Паоло Джентилони подписаха днес споразумение в Люксембург.
Става дума за Споразумение за партньорство между Европейската комисия (ЕК) и Република България за организиране на информационни и комуникационни кампании относно въвеждането на еврото в страната.
„Това е важен сигнал за българското общество и нашите партньори, че европейските институции подкрепят пътя на България към пълноценната ѝ интеграция. Правителството ще продължи да работи усилено за подготовката на страната ни за присъединяването към еврозоната“, заяви министър Петкова, цитирана от пресцентъра на МФ.
Още: Рязка промяна в курса на еврото, ето каква е причината
Припомняме, че целта на страната ни е влизане в еврозоната от 1 януари 2025 г., но критерият инфлация може да доведе до поредно отлагане. Всичко това ще стане ясно от конвергентния доклад по-късно през годината.
Снимка: iStock
Още: S&P Global Ratings с прогноза дали България ще приеме еврото от 1 януари
Какво пише в споразумението?
Документът предвижда координиране на усилията на българските и европейските власти с цел повишаване на обществената информираност за функционирането на Икономическия и паричен съюз, както и да се подпомогне плавната смяна на лева с евро.
Още: БНБ обясни кои сметки ще се превалутират от лева в евро безплатно за гражданите
Споразумението се основава на актуализираната през февруари 2024 г. Комуникационна стратегия за информация и публичност на присъединяването на страната към еврозоната, която цели да запознае гражданите и бизнеса с всички практически аспекти на въвеждането на единната европейска валута като официално разплащателно средство у нас чрез предоставянето на точна, достъпна и навременна информация.
С подписването на Споразумението за партньорство Европейската комисия се съгласява да подкрепи поредица от комуникационни дейности, които да бъдат изпълнени в рамките на планираната от българските институции мащабна национална информационна кампания - например проучвания на общественото мнение, изработване на рекламни материали и публикации, провеждане на конференции и семинари, изложби, медийни кампании и други, като целта е да се осигури синхрон с посланията, които държавите членки на еврозоната са приели като полезни за страни, чието присъединяване предстои.
Още: Спестяванията на домакинствата в еврозоната нарастват
Партньорството между България и Европейската комисия за ефективна комуникационна кампания за въвеждането на еврото у нас влиза в сила от датата на подписването на документа и автоматично ще престане да е в сила 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в България, освен ако двете страни не се споразумеят за продължаване на срока. Подобни споразумения са подписвани и с другите държави в рамките на подготовката им за присъединяване към еврозоната.
Още: Евро или лев: Actualno.com събра вашите мнения (ВИДЕО)