Върховният съд на Русия призна в сряда за законен отказа на Централната избирателна комисия да допусне Борис Надеждин до президентските избори през март, съобщи ТАСС.
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
„Искът на Надеждин за оспорване на решението на Централната избирателна комисия ще бъде отхвърлен“, обяви съдията. Решението все още не е влязло в сила и може да бъде обжалвано пред апелативната инстанция. Съдът обяви само диспозитива на решението.
Още: Борис Надеждин обжалва отказа да бъде регистриран за президентските избори в Русия
Разглеждането на иска отне около 9 часа, в които съдът изслуша доводите на страните, разпита над 10 свидетели и разгледа значително количество писмени материали по делото. Надеждин не се яви на заседанието, като съобщи в канала си в Telegram, че той и семейството му са заминали на почивка в чужбина. Неговите представители поискаха от съда да отмени решението на ЦИК заради допуснати грешки.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Сред разпитаните свидетели имаше и такива, чиито подписи ЦИК не прие заради формални нарушения във формуляра. Един от тях сам предположи в съда, че този резултат е следствие от артистичната му натура. "Аз съм бивш художник, имам широк подпис. Аз самият написах в тази тясна колона, така че когато казаха, че някои от подписите са отхвърлени, аз веднага разбрах, че е мое”, каза свидетелят в съда.
Още: Съперник на Путин за смъртта на Навални: Моля се да не е вярно
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
На свой ред представителят на ЦИК нарече исковете неоснователни от гледна точка на закона и по принципни мотиви. „Има федерален закон, който трябва да се спазва“, каза представител на ЦИК.
На 8 февруари Централната избирателна комисия отказа да регистрира Надеждин на изборите, като се позова на високия процент открити дефектни подписи в подадените списъци. Въз основа на резултатите от проверката на избраните 60 хиляди подписа, 9147 от тях са обявени за невалидни. За регистрация делът на невалидните подписи не трябва да надвишава 5%. Общо Надеждин е внесъл почти 105 хиляди подписа в ЦИК.
Още: Съдът лека-полека затваря вратата за единствения що годе опонент на Путин за президент
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво