Руският президент Владимир Путин обяви извънредно положение, след като 20 000 тона дизелово гориво изтекоха в река в Арктическия кръг, съобщава BBC.
Още: Правителството на Великобритания забрани „зомби медикамент“
Още: Полицаи и работещи в музеи и библиотеки на протест в Румъния
Разливът се e случил, когато резервоар за гориво в електроцентрала близо до сибирския град Норилск се срутил миналия петък.
Президентът Путин е бесен, след като разбира, че служители са научили за инцидента едва два дни по-късно. Заводът е собственост на дъщерно дружество на "Норилск никел", което е водещ в света производител на никел и паладий.
"Защо правителствените агенции разбраха за това два дни след случката. Трябва ли да научаваме за извънредни ситуации от социалните медии", обръща се ядосаният Путин към шефа на дъщерното дружество Сергей Липин.
Още: Полша настоява Украйна да получи покана за присъединяване към НАТО
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.01.25 - Включват 17-годишните в регистъра на наборниците в Украйна
Губернаторът на региона Александър Ус по-рано обясни на Путин, че е разбрал за разлива с петрол в неделя, след като в социалните медии се появява тревожна информация. Замърсени си 350 кв. км, съобщават държавните медии. Путин разпореди разследване на произшествието и оттогава мениджър в електроцентралата е задържан. "Норилск никел" заяви, че инцидентът е докладван по "навременен и правилен" начин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна отново атакува Русия с дронове, петролна база е в пламъци (ВИДЕО)
Катастрофата става, когато стълбовете, поддържащи резервоар за гориво в електроцентрала, започват да потъват. Изтичащото гориво се е отдалечило на около 12 км от мястото на произшествието, оцветявайки дълги участъци от река Амбарная в червено.
Извънредното положение означава, че в района ще бъдат изпратени допълнителни сили, за да подпомогнат операцията по почистване. Смята се, че инцидентът е вторият най-голям в съвременната руска история, заяви експертът от Световния фонд за дивата природа Алексей Книжников пред AFP.
Инцидентът предизвика сериозна реакция от екологични групи, които казват, че мащабът на разлива и географията на реката означават, че ще бъде много трудно да се почисти.
Още: Bloomberg: Загуба на земи, отказ от НАТО и малка армия: Вероятните условия на Путин за мир
Още: Вучич: Няма да национализираме NIS Petrol
"Грийнпийс" го сравнява с катастрофата от 1989 г. на "Ексон Валдес" в Аляска.
Олег Митвол, бивш заместник-ръководител на руската екологична служба "Росприроднадзор", заяви, че "никога не е имало подобен инцидент в арктическата зона". Той коментира, че почистването може да струва около 100 млрд. рубли (1,5 млрд. долара) и да отнеме между пет и 10 години.